reklama
reklama

Dworzec Lublin po kontroli CBA. Jest zawiadomienie do prokuratury

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dominika Polonis

Dworzec Lublin po kontroli CBA. Jest zawiadomienie do prokuratury - Zdjęcie główne

Dworzec Lublin (czerwiec 2024 r.) | foto Dominika Polonis

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaCentralne Biuro Antykorupcyjne zakończyło kontrolę dotyczącą Dworca Lublin. Wykazała nieprawidłowości w realizacji inwestycji oraz możliwość powstania szkody w majątku Gminy.
reklama

Centralne Biuro Antykorupcyjne zakończyło kontrolę w Gminie Lublin w sprawie budowy dworca metropolitalnego, czyli Dworca Lublin, który został otwarty na początku roku. To dworzec aglomeracji lubelskiej, obsługujący różne rodzaje transportu publicznego. Ma obsługiwać linie regionalne, dalekobieżne, podmiejskie, autobusowe i mikrobusowe. Znajduje się w sąsiedztwie głównego dworca kolejowego.

Kontrola wykazała nieprawidłowości w realizacji inwestycji oraz możliwość powstania szkody w majątku Gminy.

- Funkcjonariusze Delegatury CBA w Lublinie w dniach  od 29.05.2023 r. do 26.02.2024 r. prowadzili kontrolę określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji  w przedmiocie umowy na „Budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego (ZCK) dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego (LOF)”. Umowa na budowę centrum komunikacyjnego została zawarta pomiędzy Gminą Lublin, Zarządem Dróg i Mostów w Lublinie oraz Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie, a Wykonawcą spółką Budimex S.A. - poinformowało we wtorek (13 sierpnia) zespół prasowy CBA. - 26.02.2024 r. Kontrolowanemu został doręczony protokół kontroli zawierający ustalenia faktyczne. Wynikało z niego, że działania przedstawicieli Gminy Lublin, którzy nadzorowali inwestycję mogły spowodować w majątku Gminy szkodę nie większą niż 7,5 mln złotych.

Dalej CBA dodaje, że 1 sierpnia funkcjonariusze złożyli do Prokuratury Okręgowej w Lublinie zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 231 § 2 kk przez osoby odpowiedzialne za nadzór nad realizacją inwestycji.

Art. 231 mówi o nadużyciu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Zgodnie z paragrafem pierwszym - "Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Z kolei z paragrafu drugiego wynika, że "Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

W 2023 roku funkcjonariusze CBA przeprowadzili 143 kontrole i 911 spraw kontrolnych oraz przygotowali 855 analiz przedkontrolnych.

- Blisko 60 kontroli dotyczyło procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie zamówień publicznych, wsparcia finansowego oraz rozporządzania mieniem państwowym lub komunalnym oraz gospodarowania środkami publicznymi. W 31 przypadkach kontrole CBA zakończyły się zawiadomieniem o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa - dodaje zespół prasowy CBA.

Poprosiliśmy o komentarz przedstawicieli Urzędu Miasta Lublin. Czekamy na odpowiedź.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama