Przetarg ogłoszony
Urząd Miasta Lublin ogłosił przetarg na wykonanie kompletnej wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej na "Przebudowę budynku przy Spokojnej 3 w Lublinie na potrzeby Lubelskiego Centrum Bezpieczeństwa" wraz z pełnieniem nadzorów. Pracować ma tam ok. 160 osób.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Spółkom związanym z Januszem Palikotem nie wyszło. Czarcią Łapę "bierze" firma z Warszawy
W budynku przy ul. Spokojnej 3 w przeszłości mieściła się przychodnia m.in. MSWiA. Jak wynika np, ze źródeł zgromadzonych przez Teatr NN w Lublinie - budynek powstał w oparciu o projekt z 1935 r. Jerzego Siennickiego. Do użytku zostal oddany 2 lata później. Został zaprojektowany jako biurowiec Inspektoratu Wojewódzkiego Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych.
Z dokumentacji przetargowej zamieszczonej na Biuletynie Informacji publicznej Urzędu Miasta Lublin wynika, że zakres zamówienia obejmuje np. projekt budowlany, w tym projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany.
Obejmuje też analizę możliwości budowy nowego budynku biurowego przy ul.Spokojnej 3-5 "określającą powierzchnię zabudowy budynku oraz powierzchnię użytkową budynku, przy założeniu uzyskania możliwie największej powierzchni użytkowej budynku z uwzględnieniem: warunków wynikających z wydanej decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, zaleceń konserwatorskich, obowiązujących przepisów, w tym przepisów p. poż, nasłonecznienia i zacienienia sąsiednich budynków wraz z przeprowadzeniem analizy zacienieni".
Inwestycja ma być podzielona na etapy. I etap to przebudowa budynku przy ul. Spokojnej 3 w Lublinie na potrzeby Lubelskiego Centrum Bezpieczeństwa - wykonanie kompletnej wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Zaś drugi etp to budowa nowego budynku biurowego przy ul. Spokojnej 3-5, czyli wykonanie analizy możliwości budowy nowego budynku z uwzględnieniem jego lokalizacji i gabarytów w Projekcie Budowlanym PZT etapu I.
Termin realizacji dokumentacji wyznaczono na 2026 rok, a prac budowlanych 30 czerwca 2029 r. Przetargi są odrębne.
Zaczęło się w ubiegłym roku
Plany dotyczące do realizacji takiej inwestycji pojawiły się w ubiegłym roku. W kwietniu 2024 r. Miasto zapowiadało, że przejmie od wojewody lubelskiego nieruchomości przy ul. Spokojnej 3-5. Pod nr 3 znajduje się budynek dawnej przychodni, pod nr 5 - budynek po dawnej aptece, a do tego jest garaż oraz magazyn.
Zapowiadano również, że docelowo ma tam powstać Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego, które zintegruje w jednym miejscu wszystkie działania związane z bezpieczeństwem w mieście.
- Nowa jednostka będzie pełnić funkcję punktu monitorująco-koordynacyjnego i ośrodka łączności, scalającego w codziennej działalności służby ratownicze, komunalne i miejskie Lublina, które będą w stanie reagować w trybie natychmiastowym na wszelkiego rodzaju zagrożenia i zdarzenia. Z propozycją skoordynowania pracy w jednym miejscu wystąpimy do Policji, Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego. Uruchomienie Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego znacząco zwiększy potencjał i możliwości techniczne realizowanych wspólnie zadań. Dziękuję Wojewodzie Lubelskiemu za współpracę i podjęcie zarządzenia w sprawie przekazania nieruchomości Skarbu Państwa na rzecz Miasta Lublin – mówi w kwietniu 2024 r., Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
Samo położenie nieruchomości przy ul. Spokojnej 3-5 ma umożliwiać pełną łączność internetową i radiową pomiędzy służbami na terenie Lublina, łatwość przyłączenia do istniejących sieci teleinformatycznych, światłowodowych, energetycznych, a także zapewnia dobrą komunikację z każdego punktu w mieście. Budynek posiada podpiwniczenie, parter i dwa piętra, na których planuje się rozlokowanie m.in. sal operacyjnych i wizyjnych do pracy dyspozytorów i koordynatorów Centrum, lokalnego węzła informatycznego, serwerowni oraz pomieszczeń biurowych i socjalnych dla pracowników.
Jest tm też odpowiednia liczba pomieszczeń do skoordynowania pracy operatorów monitoringu zarówno miejskiego, jak i zarządzania ruchem drogowym oraz stanowisk operacyjnych dla funkcjonariuszy i pracowników: Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Pogotowia Ratunkowego, ZDM, ZTM, MPWiK, ochrony środowiska, nadzoru ruchu MPK, nadzoru budowlanego, inspektora sanitarnego czy lekarza weterynarii. Z kolei teren umożliwia również budowę i użytkowanie zapasowego źródła zasilania awaryjnego - agregatu prądotwórczego o dużej mocy.
- Właściwa i efektywna realizacja zadań z obszaru bezpieczeństwa mieszkanek i mieszkańców oraz zarządzania kryzysowego wymaga odpowiedniej i nowoczesnej infrastruktury technicznej umożliwiającej prawidłowe realizowanie procesu i procedur. Podstawę stanowi odpowiedni obiekt znajdujący się w miejscu zapewniającym bezproblemowe podłączenie i działanie systemów zarządzania, monitoringu oraz łączności. Takie warunki spełnia teren i budynek przy ul. Spokojnej 3, stąd decyzja o przekazaniu nieruchomości na rzecz Miasta Lublin. Uruchomienie Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego Gminy Lublin umożliwi optymalne wykonywanie zadań między innymi z zakresu ustawy o obronie Ojczyzny, ustawy o zarządzaniu kryzysowym oraz przygotowywanych uregulowań prawnych o ochronie ludności - mówił wiosną 2024 r. Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.