Reklama

Reklama

Darmowa pomoc prawna dla mieszkańców Lublina. Miasto kontynuuje program

Opublikowano: sob, 9 sty 2021 14:50
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Darmowa pomoc prawna dla mieszkańców Lublina. Miasto kontynuuje program - Zdjęcie główne

Darmowa pomoc prawna dla mieszkańców Lublina. Miasto kontynuuje program | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Miasto Lublin w tym roku kontynuuje usługę nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego. Przysługują one osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Reklama

Pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje poinformowanie osoby fizycznej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym. Poza tym, obejmuje wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego oraz mediacje. Dodatkowo, obejmuje sporządzenie projektu pisma w sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym. Daje też możliwość sporządzenia projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

- Nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest między innymi z następujących dziedzin: prawo rodzinne, prawo pracy, sprawy z zakresu rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawo cywilne, prawo ubezpieczeń społecznych, prawo do opieki zdrowotnej, prawo administracyjne, prawo podatkowe oraz prawo karne. Dodatkowo, usługą objęte są także sprawy związane z prowadzeniem przez osoby fizyczne jednoosobowej działalność gospodarczej, niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku - informuje Justyna Góźdź z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. 

Poradnictwo obywatelskie

Z kolei poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązaniu problemu. W razie potrzeby, pomoc obejmuje wspólne sporządzenia planu działania i pomoc w jego realizacji. Poradnictwo dedykowane jest osobom zadłużonym oraz dotyczy spraw mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego.

Mediacje

Można też korzystać z mediacji, która obejmuje poinformowanie o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów oraz korzyściach z tego wynikających; przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji; przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej; przeprowadzenie procesu mediacji, jak również udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem. Dyżury z mediacji odbywają się w poniedziałki, wtorki i środy.

Gdzie i jak zgłosić się po pomoc?

W związku z pandemią, mieszkańcy mogą skorzystać ze wsparcia za pośrednictwem telefonu, maila lub komunikatora internetowego. Aby skorzystać z porady prawnej, należy się wcześniej umówić: za pomocą strony internetowej - pod adresem: www.np.ms.gov.pl lub za pomocą telefonu – pod numerem: 81 466 12 10 (telefon czynny w godzinach pracy Urzędu Miasta Lublin, tj. od poniedziałku do piątku, od 7.30 do 15.30). Po wcześniejszym umówieniu porady, prawnicy kontaktują się z daną osobą za pomocą telefonu, e-maila lub komunikatora internetowego. Porady takie odbywają się w godzinach stacjonarnej działalności punktów.

W Lublinie funkcjonuje 14 punktów, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. W 7 punktach nieodpłatnej pomocy prawnej udzielają adwokaci oraz radcowie prawni wskazani przez lubelskie samorządy zawodowe. Pozostałe punkty są prowadzone przez organizacje pozarządowe wyłonione w otwartym konkursie ofert. W 2021 roku są to: Stowarzyszenie „Sursum Corda”, Stowarzyszenie Wspierania Aktywności „Bona Fides”, Katolickie Stowarzyszenie Wspierania Aktywności „Agape” oraz Pasieka – Fundacja Rozwoju i Wsparcia.

W Lublinie system nieodpłatnej pomocy prawnej funkcjonuje od 1 stycznia 2016 roku. Do końca zeszłego roku udzielono ponad 11,5 tys. porad.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy