Reklama

Reklama

Artyści z Lubelszczyzny dostali stypendia. Marszałek spotkał się ze stypendystkami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Władze województwa spotkały się ze stypendystkami stypendium artystycznego Marszałka Województwa Lubelskiego. Każda z nich otrzyma stypendium w wysokości 1000 zł.

Reklama

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się wideokonferencja, której tematem były stypendia artystyczne Marszałka Województwa Lubelskiego. W tegorocznej edycji stypendia, w wysokości 1000 złotych brutto, dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami przyznano łącznie 145 osobom. Stypendialna forma pomocy finansowej ma na celu wsparcie rozwoju umiejętności artystycznych zwłaszcza ludzi młodych, ale ma na uwadze też osoby zajmujące się upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. O stypendium mogą się ubiegać m.in. państwowe i samorządowe instytucje kultury, instytucje artystyczne, szkoły i uczelnie wyższe oraz organizacje pozarządowe prowadzące działalność statutową w zakresie kultury i sztuki.

W wideokonferencji, która odbyła się w czwartek (8 kwietnia) uczestniczyli: marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Bożena Ćwiek oraz trzy stypendystki; Zuzanna Budzyńska (24 latka z Radzynia Podlaskiego, gra na skrzypcach), Wiktoria Gil (uczennica klasy VIII SP w Skierbieszowie. Uczęszcza na zajęcia koła plastycznego w Stowarzyszeniu "Drukarnia Wyobraźni” w Zamościu) i Hanna Kudła (uczennica klasy III SP Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Zamościu. Uczęszcza również na zajęcia koła plastycznego).

- Wręczając stypendia artystyczne, chcemy docenić talent i pracę młodych ludzi, którzy inwestują w siebie, rozwijają swoje zainteresowania i pasje, odnosząc przy tym wiele sukcesów krajowych i międzynarodowych - mówił Jarosław Stawiarski.

- Moim tegorocznym celem jest propagowanie polskiej muzyki. Mam w planach kilka koncertów zagranicznych, ale nie wiem czy uda mi się wyjechać ze względu na zmieniającą się sytuację epidemiologiczną - dodawała Zuzanna Budzyńska.

- W tym roku będę startowała do Liceum Plastycznego. Chciałabym się tam dostać i realizować swoje plany. Chcę zostać grafikiem - powiedziała z kolei Wiktoria Gil.

- Najbardziej lubię malować fantastyczne rzeczy, te które podpowiada mi wyobraźnia. W przyszłości chciałabym rozwijać swój talent i malować coraz lepiej - podsumowała Hanna Kudła.

Stypendia artystyczne województwa lubelskiego przyznawane są od 2013 roku w następujących kategoriach: muzyka, plastyka, fotografia, teatr, film, literatura, opieka nad zabytkami. W tym roku na stypendia województwo lubelskie przeznaczy kwotę 145 tys. zł (250 zł miesięcznie przez 4 miesiące tj. 1000 zł dla jednej osoby). Spośród 172 zgłoszeń Komisja pozytywnie oceniła i zakwalifikowała 145 kandydatów, biorąc pod uwagę takie kryteria jak: promowanie młodych talentów, przyczynianie się przedsięwzięcia do rozwoju życia kulturalnego i kształtowania tożsamości regionu, opieki nad zabytkami oraz rozwoju umiejętności artystycznych twórcy, cel, jaki zamierza osiągnąć stypendysta realizując przedsięwzięcie w zgłoszonej dziedzinie, obiektywną możliwość realizacji przedsięwzięcia opisanego we wniosku, ocenę udokumentowanych dokonań i ich znaczenia dla kultury, w tym wkład w rozwój kultury województwa lubelskiego, promowanie regionu w Polsce i poza granicami, z ostatniego roku, potencjalne możliwości wykorzystania stypendium, w tym zakres i liczbę odbiorców dzieła.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy