Reklama

Reklama

Akcja #potrzebUEmy w Lublinie. To sprzeciw wobec zapowiedzi weta budżetu UE

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Akcja #potrzebUEmy w Lublinie. To sprzeciw wobec zapowiedzi weta budżetu UE - Zdjęcie główne

W ramach sprzeciwu w mieście pojawią się flagi Unii Europejskiej i Poski np. na Placu Litewskim | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W czwartek miejski trębacz zagra hymn Unii Europejskiej, a w mieście będą pojawiać się flagi UE i Polski - to symboliczny sprzeciw wobec zapowiedzi zawetowania unijnego budżetu przez Rząd RP.

Reklama

Kolejny symboliczny sprzeciw wobec weta
 
Niedawno polski rząd zapowiedział, że zawetuje projekt budżetu Unii Europejskiej. Wiąże się to z tym, że wypłaty pieniędzy dla krajów UE miały by być powiązane z oceną praworządności np. mogłyby być wstrzymane dotacje na inwestycje, jeśli zostanie stwierdzone, że w Polsce zagrożona jest niezależność sądów. Nie zgadzają się na to Polska i Węgry. Wetu sprzeciwiają się polskie samorządy, dlatego w zeszłym tygodniu odbył ogólnopolski, symboliczny protest, który był inicjatywą Stowarzyszenia "Tak! Samorządy dla Poski". Polegał na wyłączeniu świateł w symbolicznych punktach poszczególnych miejscowości. W Lublinie światło zgasło w rejonie Placu Litewskiego.
 
Teraz Stowarzyszenie organizuje ogólnopolską akcję #potrzebUEmy, która też jest wyrazem sprzeciwu wobec wetowania budżetu unijnego oraz kwestionowania europejskich wartości rzez Rząd RP. Do akcji włącza się również Miasto Lublin. Dlatego w czwartek (10 grudnia) w południe na balkonie Ratusza po hejnale, miejski trębacz odegra hymn Polski oraz Odę do radości - hymn Unii Europejskiej. Z kolei w dniach 9-11 grudnia w przestrzeni miasta pojawią się również flagi Polski i UE. Zawisnął one na Placu Litewskim i przy obiektach oraz miejscach, które powstały m.in. przy udziale środków europejskich albo otrzymały dofinansowanie na realizację projektów.
 
Katastrofalne konsekwencje weta dla samorządów
 
Władze miasta informują, że brak porozumienia dotyczącego nowej wieloletniej perspektywy finansowej UE, a co za tym idzie budżetu na 2021 rok, oznacza gigantyczne kłopoty samorządów, które pozyskują środki europejskie. Z kolei wstrzymanie dopływu środków europejskich to konieczność rezygnacji z dużych inwestycji samorządowych w rozwój infrastrukturalny, kulturalny, turystyczny. Miasto Lublin na lata 2021-2027 zaplanowało realizację kilkunastu dużych inwestycji na łączną kwotę ok. 2 mld zł, gdzie szacuje się, że wartość unijnych dotacji mogłaby sięgnąć kwoty około 1,5 mld zł.
 
- Realizacja tych projektów nie będzie możliwa bez dofinansowania ze środków unijnych. Jeśli rząd wywoła konflikt z Unią Europejską, który może doprowadzić do pozbawienia Polski funduszy unijnych, to konsekwencje finansowe dla polskich samorządów będą katastrofalne, a realizacja w najbliższych latach potrzeb inwestycyjnych, wynikających z oczekiwań mieszkańców, nie będzie możliwa - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin
 
Celem samorządowej akcji jest też zwrócenie uwagi na to, jak obecność Polski w Unii Europejskiej i możliwość skorzystania z funduszy europejskich wpłynęła na rozwój gospodarczy, infrastrukturalny i społeczny kraju. Transfery środków pieniężnych z UE do Polski wyniosły od 2004 r - 190,8 mld, a odliczając środki wpłacone przez Polskę do unijnego budżetu pozostaje korzystne saldo w wysokości 129,3 mld euro. W Lublinie, dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych, od 2004 roku zrealizowano projekty inwestycje o wartości 5,1 miliarda złotych, z czego 3 miliardy pozyskano z funduszy europejskich. Uzgodniony transfer środków pieniężnych dla Polski na lata 2021-2027 ma wynieść 173 mld Euro, w tym m.in. dotacje z funduszu odbudowy - 23,1 mld euro (plus pożyczki na poziomie 34.2 mld euro), dotacje w ramach polityki spójności - 66,8 mld euro, czy tez w ramach wspólnej polityki rolnej - 28.5 mld euro.
 
Miejsca w których zawisną flagi
 
W Lublinie symbole polskie i/lub europejskie pojawią się m.in. przy wejściu do Ogrodu Saskiego oraz Parku Zawilcowa; na budynkach MOPR, Zespołu Ośrodków Wsparcia, DPS im. Matki Teresy z Kalkuty, DPS „Betania” w Lublinie, DPS dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie, DPS „Kalina”, DPS im. Wiktorii Michelisowej, DPS im. Św. Jana Pawła II, żłobku przy ul. Zelwerowicza, Centrum Kultury, DDK „Węglin”, Piwnicy pod Fortuną, Teatrze Starym; przy Arenie Lublin; przy zespołach przystanków przesiadkowych: przy ul. Związkowej (przystanki w rejonie skrzyżowania al. Spółdzielczości  Pracy, ul. Związkowej i ul. Węglarza), przy Poczekajce (przystanki w rejonie skrzyżowania al. Kraśnickiej i ul. Bohaterów Monte Cassino), przy przystankach w rejonie ronda im. R. Dmowskiego, przy ul. Mickiewicza (przystanki w rejonie skrzyżowania ul. Kunickiego i ul. Mickiewicza), przy przystankach Dworzec Gł. PKP - Kunickiego, przy ul. Turystycznej (przystanki w rejonie przystanku kolejowego Lublin Zadębie) oraz przy zajezdni na ul. Grygowej, podstacji prostownikowej ul. Szczerbowskiego, pętli Choiny i pętli Abramowicka. Flagi wywieszone będą również na kamienicach wyremontowanych dzięki środkom z UE, m.in. przy ul. Kowalskiej 2, Noworybnej 3, Jezuickiej 14, Grodzkiej 4 i 6, Olejnej 14 i 5, Jezuickiej 4 i 6 oraz Królewskiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy