reklama
reklama

102. rocznica powstania Koła Polonistów KUL

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

102. rocznica powstania Koła Polonistów KUL - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaKolo Polonistów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ma już ponad 100 lat. Z tej okazji byli i obecni członkowie wspominają i dzielą się doświadczeniami.
reklama

Koło Polonistów Studentów KUL powstało wiosną 1919 roku, skupiając młodych naukowców i studentów. Miało być miejscem rozmów o literaturze, organizowania spotkań, wieczorów poetyckich  - To swoisty diament uniwersytetu - podkreśla prof. Andrzej Tyszczyk, były kurator koła.

Rocznica powstania stała się okazją do spotkania się studentów polonistyki, którzy aktualnie tworzą koło, z profesorami zaangażowanymi w jego działalność. Nie zabrakło wspomnień i przywołania tych postaci, które miały szczególny wpływ na rozwój polonistyki KUL.

- Profesor Irena Sławińska i prof. Czesław Zgorzelski dzielili jedno biurko. Byli wybitni, przyciągali na KUL wielu młodych ludzi. Sam ze Śląska przyjechałem tu studiować, kiedy dowiedziałem się o obecności prof. Sławińskiej na uniwersytecie - mówił prof. Wojciech Kaczmarek.

reklama

W Kole Polonistów żonę poznał prof. Adam Fitas, pod którego redakcją powstała książka "Koło Polonistów KUL (1919 -2019). Szkice. Wspomnienia. Materiały”, Wydawnictwo KUL.

- Byłem szeregowym członkiem koła, potem prezesem, a w końcu kuratorem. Mam piękne wspomnienia z tego czasu. Opracowując hasło o Kole Polonistów do Encyklopedii 100-lecia KUL, przekonałem się jaką elitę intelektualną skupiało koło na przestrzeni lat - podkreślił prof. Fitas.

Zaznaczano, że to poloniści z KUL mieli wpływ na kształtowanie życia kulturalnego Lublina, organizując festiwale, spotkania poetyckie z cenionymi literatami, jak choćby z Czesławem Miłoszem, performance.

- Koło nigdy nie przytłaczało, atmosfera sprzyjała rozwojowi życia towarzyskiego i kulturalnego. Emanowało dobrą energią nawet w czasach trudnych. Życzę kontynuacji tego wszystkiego - zaznaczył prof. Andrzej Tyszczyk.

reklama

Najmłodsze przedstawicielki koła podkreślają, że dzięki przynależności do organizacji poznały wiele twórczych osób, ale też dostały bilet do świata nauki, nauki pełnej wolności. Nauczyły się pracy w zespole oraz zarządzania nim. Aktualnie prezesem Koła Polonistów Studentów KUL jest Klaudia Juszczak, kuratorem - Jolanta Klimek-Grądzka, prof. KUL.

- Podejmowaliśmy wiele działań, spotykaliśmy się w teatrze, kinie, podczas wieczorów poetyckich. Angażowaliśmy się w organizację konkursu Czesława Zgorzelskiego. Wierzymy, że powrócimy do wszystkich tych aktywności - podsumowała Magdalena Majcher, wiceprezes koła.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama