reklama
reklama

1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jest program lubelskich obchodów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jest program lubelskich obchodów - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaW poniedziałek przypada Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". To święto upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W programie obchodów przewidziane są wydarzenia w Lublinie, Radecznicy, Bełżycach i Świdniku.
reklama

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych” - polskie święto państwowe poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, które działało w latach 1944–1947. Był to ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR oraz toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

- Wieloletnie wysiłki podejmowane po odzyskaniu niepodległości przez rodziny Żołnierzy Wyklętych, stowarzyszenia patriotyczne i naukowe, środowiska kombatanckie, dziennikarzy i społeczników przyniosły efekty w 2011 roku, od kiedy dzięki inicjatywie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, na mocy ustawy Sejmu RP przyjętej 3 lutego 2011 roku – 1 marca obchodzimy jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - czytamy na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

reklama

W tym roku, ze względu na stan pandemię zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, wydarzenia objęte są ograniczeniem liczby uczestników.

Program obchodów

1 marca (Lublin)

10.30  Złożenie kwiatów przy Mogile – Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-1954 (cmentarz przy ul. Unickiej; wejście od ul. Walecznych)

11.00  Złożnienie kwiatów pod tablicami w bramie Zamku Lubelskiego oraz pod pomnikiem Zaporczyków na Placu Zamkowym

11.30  Złożenie kwiatów pod pomnikiem żołnierzy NSZ przy rondzie Narodowych Sił Zbrojnych

reklama

11.45  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Zrzeszenia WiN przy rondzie WiN

12.30  Msza św. w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych (kościół pw. św. Michała Archanioła, ul. Fabryczna 19)

13.30  Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych (plac przy kościele pw. św. Michała Archanioła, ul. Fabryczna 19)

2 marca (IPN/Lublin)

17.00  Konferencja (online) popularno-naukowa: Żołnierze "Niezłomni” – historia i przywracanie pamięci

dr Daniel Piekaruś - UBP wobec podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie;

reklama

Łukasz Pasztaleniec - "Wtyczki” podziemia w strukturach UBP na Lubelszczyźnie;

Artur Piekarz - Dowódcy plutonów egzekucyjnych w więzieniu na Zamku w Lublinie;

dr Justyna Dudek - Amnestie 1945 i 1947 na Lubelszczyźnie;

Grzegorz Makus - Rozbicie PUBP we Włodawie 22 X 1946 r.;

dr Krzysztof Busse - Likwidacja oddziału Aleksandra Młyńskiego "Drągala” przez aparat bezpieczeństwa

4 marca (Radecznica)

Uroczystości pogrzebowe kpt. Romana Szczura vel Szumskiego ps. "Urszula”

11.00  Msza św. w intencji kpt. Romana Szczura vel Szumskiego ps. "Urszula” i złożenie trumny w krypcie II Inspektoratu Zamojskiego AK (bazylika oo. Bernardynów w Radecznicy)

5 marca (Lublin)

12.00  Msza św. w intencji mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora” i jego podkomendnych (kościół garnizonowy, al. Racławickie 20)

13.20  Złożenie kwiatów na symbolicznym grobie mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora” (cmentarz przy ul. Białej)

14.40  Złożenie kwiatów pod pomnikiem mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora” (XXIX LO im. cc. mjra Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora”, ul. Lipowa 25)

7 marca (Bełżyce)

10.30  Msza św. w intencji mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora i jego podkomendnych (kościół pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła, Pl. Kościelny 7)

Wydarzenia towarzyszące

1 marca (Świdnik)

17.00  Koncert "Chwała Bohaterom” - Zespół Forteca, Norbert "Smoła” Smoliński-Contra Mundum, Tadeusz „Tadek” Polkowski, (MOK w Świdniku, al. Lotników Polskich 24)

1–3 marca (IPN/Lublin)

"Żołnierze Wyklęci - Podziemie Niepodległościowe 1944-1963”. Internetowy quiz z nagrodami, w darmowej aplikacji Quizizz.

1–8 marca (IPN/Lublin)

Gra miejska "O wilkach mowa” w aplikacji Actiontrack o przygotowaniach do akcji ekspropriacyjnej oddziału ppor. AK Stanisława Łukasika „Rysia”

3 marca (IPN/Lublin)

12.00  Premiera filmu "Rozkaz – rozbić więzienie!” na profilu IPN na portalu Facebook i na kanale IPN w serwisie YouTube

Filmowy dokument przedstawiający przebieg akcji rozbicia więzienia w Radomiu, przeprowadzonej przez oddziały podziemia niepodległościowego pod dowództwem por. Stefana Bembińskiego ps. Harnaś dnia 9 września 1945 r. Scenariusz i reżyseria: Przemysław Bednarczyk, zdjęcia: Wojciech Pronin, kierownik produkcji: Bartosz Bednarczyk

27 marca (Lublin)

9.00  X Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie o Puchar Żołnierzy Wyklętych. Strzelnica Klubu Strzeleckiego "Snajper”, ul. Gospodarcza 27 w Lublinie

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama