Reklama

Reklama

Lublin. - Nie znam planu rządowego odnośnie obecnej drożyzny węgla, ale dopłata do zakupu surowca jest doraźna - mówi Marta Wisło, posłanka PO

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Marek Jedynak

Lublin. - Nie znam planu rządowego odnośnie obecnej drożyzny węgla, ale dopłata do zakupu surowca jest doraźna - mówi Marta Wisło, posłanka PO - Zdjęcie główne

- Nie znam planu rządowego odnośnie obecnej drożyzny węgla, ale dopłata do zakupu surowca jest doraźna - mówi Marta Wisło, posłanka PO / Reporter Marek Jedynak | foto Marek Jedynak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Węgiel jest coraz droższy, i mniej dostępny dla indywidualnych odbiorców. Kopalnia Bogdanka szykuje się do zmiany właściciela. O czym jeszcze dowiedzieliśmy się z rozmowy z Martą Wcisło, posłanką PO?

Reklama

Jakie są założenia akcji protestacyjnej "Chrust"?

- Anna Moskwa jako minister klimatu każe Polakom zbierać chrust, wiedząc, że w kraju są problemy z węglem. Jeszcze niedawno na hałdach zalegały ogromne ilości węgla. Dobrze, że Polska wprowadziła embargo na rosyjski węgiel. Nie zabezpieczono natomiast odbiorców indywidualnych, komercyjnych, firm jako klientów i kontrahentów. To żenujący pokaz władzy, tak samo jak słowa o nakazaniu zbierania chrustu. Minister klimatu mówi, też że osiągneliśmy cel klimatyczny odnawialnych źródeł energii, bo przekroczyliśmy 15 % jej udziału. Przez 7 lat wskaźnik OZE został podniesiony o niespełna 2% - zaznacza Marta Wisło, posłanka PO.

Co z węglem dla odbiorców indywidualnych, którzy masowo go w tej chwili zamawiają z kopalni Bogdanka, jakie rozwiązania proponuje Platforma Obywatelska?

- Węgiel z Bogdanki nie nanadaje się do kotłów i pieców indywidualnych odbiorców. To węgiel zasiarczony i kupowany przez elektrociepłownię. Kopalnia ma zmienić właściciela, bo Enea przestaje nim być. Skarb Państwa ma przejąć te udziały i pojawia się pytanie, czy Bogdanka nie zostanie sprzedana jakiejś zachodniej firmie. Nie wyobrażam sobie w obecnej sytuacji geopolitycznej, żeby nasz rząd sprzedawał Bogdankę. My jako Platforma Obywatelska w przeciwieństwie do rządu zawsze mówimy, że do wszystkiego należy się przygotować. Rząd miał wiedzę, że w listopadzie może być wojna. Nie zrobiono kompletnie nic. Trzy tony węgla do domku rodzinnego mogą nie wystarczyć podczas zimy. Ceny węgla przekroczyły 2500 złotych, a to nie są koszty, na które mogą sobie pozwolić mniej zamożni. Nie znam planu rządowego odnośnie obecnej drożyzny węgla, ale będziemy o niego pytali w sejmie, bo dopłata do węgla jest doraźna - mówi Wcisło.

Po briefiengu posłanka Platformy Obywatelskiej Marta Wcisło i członkowie PO wraz ze Stowarzyszeniem "Młodzi Demokraci" weszli do biura PiS i symbolicznie przekazali pracownikom chrust.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy