Reklama

ZUS nauczy wystawiać elektroniczne zwolnienie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Internet

ZUS nauczy wystawiać elektroniczne zwolnienie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ZUS pomoże lekarzom zgłębić tajniki wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich.

Od 12 marca miejscowy oddział ZUS uruchomił nową formę pomocy dla zainteresowanych zdobyciem wiedzy i praktycznych umiejętności w tym zakresie. Każdy lekarz może od tej chwili telefonicznie umówić się na indywidualne konsultacje, podczas których urzędnik założy konto na Platformie Usług Elektronicznych oraz udzieli praktycznego instruktarzu dotyczącego przygotowania się do wystawiania elektronicznych zwolnień oraz krok po kroku zaprezentuje, w jaki sposób wystawić e-ZLA. Podczas instruktażu możliwe też będzie pobranie certyfikatu ZUS.

Nowa forma pomocy udostępniona jest lekarzom w Oddziale ZUS w Lublinie, Inspektoratach ZUS w Białej Podlaskiej, Lubartowie, Łukowie, Kraśniku, Puławach i Radzyniu Podlaskim oraz w Biurach Terenowych ZUS w Łęcznej, Rykach i Opolu Lubelskim. W Oddziale ZUS w Lublinie telefoniczne zgłoszenia na indywidualne konsultacje przyjmowane są pod nr telefonu 81 535 75 34.

Wprowadzenie zwolnień on-line to znaczące ułatwienie dla chorych, którzy musieli taki dokument przekazać pracodawcy w ciągu 7 dni od wystawienia, a stan zdrowia na to nie pozwalał. W takim wypadku często pracownicy prosili o pomoc osobę bliską lub członków swojej rodziny. Przypomnijmy, że zwolnienia papierowe znikną  do końca czerwca 2018 roku. Docelowo elektroniczne zwolnienia mają całkowicie zastąpić obecnie wystawiane zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA. Oznacza to, że od początku lipca 2018 roku będą wystawiane jedynie zwolnienia elektroniczne. Czasowa niezdolność do pracy spowodowana chorobą pracownika nakłada na niego obowiązek dostarczenia zwolnienia lekarskiego (L4) za czas choroby. Pracownik w tym czasie jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Zmiany spowodują, że dokumentem potwierdzającym czasową niezdolność do pracy z powodu choroby będzie elektroniczne L4, które wystawi lekarz. Cały proces ma na celu usprawnienie przepływu dokumentów między pracownikiem, pracodawcą oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

E-zwolnienie będzie również trudniejsze do sfałszowania, zatem możliwości nadużyć staną się mniejsze. Pracodawca niemal natychmiast będzie mógł, również drogą elektroniczną, wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawienia tego zwolnienia.Jednak aby pracodawca posiadał wgląd do zwolnień elektronicznych, musi założyć profil informacyjny. Jeśli tego nie zrobi, będzie miał inny obowiązek względem swoich ubezpieczonych. E-zwolnienia pozwolą na bardziej skuteczną ich kontrolę. W tej chwili 92 proc. wydatków na zasiłek chorobowy dotyczy zwolnień do 30 dni, a 8 mln zwolnień wystawianych jest na okres do 7 dni. Z funduszu chorobowego FUS wypłacono w 2017 r. na wszystkie świadczenia 22 mld zł, z tego ponad 10 mld zł na same zasiłki chorobowe, natomiast pracodawcy za absencję do 33 dni wypłacili 6,5 mld zł. Tych 6,5 mld zł wydanych na najkrótsze zwolnienia obecnie nie sposób skontrolować. Od 1 lipca będzie taka możliwość.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE