reklama
reklama

Nadchodzi podwyżka cen gazu. Wiesz, o ile więcej zapłacisz?

Opublikowano:
Autor:

Nadchodzi podwyżka cen gazu. Wiesz, o ile więcej zapłacisz? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPGNiG przypomina swoim klientom, że 30 czerwca przestaje obowiązywać obecna taryfa za gaz. Pewne jest, że będzie drożej. Czy wiadomo cokolwiek więcej?
reklama

W pierwszym półroczu 2024 r. obowiązują rozwiązania osłonowe dla odbiorców gazu ziemnego, które polegają na stosowaniu ceny maksymalnej tego surowca oraz stawek opłat za dystrybucję w wysokości zatwierdzonej przez prezes URE w 2022 r. Skomplikowane? Nie tak bardzo: oznacza to tyle, że do 30 czerwca 2024 r. cena netto dla odbiorców uprawnionych, w tym odbiorców w gospodarstwach domowych, wynosi 200,17 zł/MWh. 

Polskie rodziny wstrzymały oddech. Od 1 lipca będą rachunki grozy? 

Od 1 lipca zamrożone ceny gazu przestaną obowiązywać. Polaków czeka podwyżka. Jaka? Każda rodzina, która ogrzewa dom tym paliwem, z niecierpliwością czeka na tę informację. Wiele osób obawia się, że otrzyma rachunek grozy. Tym bardziej że PGNiG Obrót Detaliczny wysłał  pisma do swoich klientów o podwyżkach cen gazu od 1 lipca, sięgających około 45-47 proc. 

reklama

Kilka dni temu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, ale również: gazu ziemnego i ciepła systemowego. Jej celem jest ograniczenie wzrostu cen nie tylko za energię elektryczną, ale także m.in. za gaz ziemny w okresie od dnia 1 lipca 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. 

Spadające ceny na rynku hurtowym również pozwolą na obniżenie taryfy największego dostawcy – PGNiG OD. Przepisy umożliwią obniżenie taryfy do wysokości ok. 220-240 zł/MWh, co oznacza wzrost o ok. 15% dla gospodarstw domowych. Odbiorcy dostawców innych niż PGNiG OD, których taryfa może pozostać na wyższym poziomie, będą chronieni przed podwyżkami poprzez cenę maksymalną – ustaloną na poziomie taryfy PGNiG OD – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. 

reklama

I znowu: Co z tego wynika dla nas, płacących rachunki?

Nie podadzą nowej ceny? To obowiązywać będzie ta stara 

Rodzi się więc pytanie, skoro ustawa została podpisana i wkrótce wchodzi w życie, dlaczego odbiorcy wciąż nie zostali poinformowani, ile wyniesie cena za MWh? Chodzi o to, że cena gazu musi być zgodna z tą zatwierdzoną przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 

13 czerwca 2024 roku weszła w życie ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Spółka zobowiązana jest – zgodnie z zapisami ustawy - wystąpić do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z nowym wnioskiem taryfowym. Jednocześnie ustawa stanowi, że dotychczasowa taryfa PGNiG OD przestaje obowiązywać 30 czerwca bieżącego roku – wyjaśniła Biuro Prasowe PGNiG. 

reklama

Po zatwierdzeniu taryfy przez prezesa URE informacja ta zostanie ogłoszona na stronie administracji rządowej oraz spółki. Korespondencyjnie mają ją również otrzymać odbiorcy.  – W przypadku braku wejścia w życie nowej taryfy do dnia 1 lipca 2024 r., rozliczenia od tej daty do dnia wejścia w życie nowej taryfy mają być dokonywane na podstawie cen przewidzianych w taryfie obowiązującej w dniu 1 stycznia 2022 r., to znaczy, że w zdecydowanej większości przypadków byłoby to 200,17 zł/MWh – uspokaja PGNiG. 

W piątek, 21 czerwca, PAP poinformowała, że wszyscy sprzedawcy, którzy muszą składać wnioski taryfowe do URE, złożyli je. Urząd podkreślił, prezes dołoży wszelkich starań, aby nowe taryfy zostały zatwierdzone przed 1 lipca tego roku.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama