Zmartwychwstanie jest powszechnie występującym i powtarzającym się motywem w popkulturze. Zmartwychwstają bohaterowie filmów, seriali, książek czy gier komputerowych. Twórcy mają wiele sposobów na ich wskrzeszanie. Odradzają się niemal od razu i wprost, w kolejnych częściach dzieła albo całkiem metaforycznie.
– Topos (powtarzający się motyw - przyp. red.) zmartwychwstania jest obecny w kulturze od zawsze, bo od zawsze człowiek pragnął nieśmiertelności – tłumaczy dra Małgorzata Bulaszewska, kulturoznawczyni i filmoznawczyni z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. – Filmowe zmartwychwstanie czasami przybiera formę metaforyczną i oznacza przejście przemiany (odrodzenia) przez przeżycie traumatycznego zdarzenia. Innym razem – głównie w kinie futurologicznym i science fiction – bohater powraca dzięki modyfikacji własnego ciała, jak np. Iron Man czy RoboCop. Jest też cała seria filmów i seriali o wampirach i zombie, w których bohater musi umrzeć, by żyć jako docelowa postać. Współczesna medycyna – choć bardzo zaawansowana – nie zapewnia człowiekowi nieśmiertelności, więc ten taniec życia i śmierci w popkulturze trwa – dodaje.
CZYTAJ TAKŻE: Ksiądz tańczy na filmie z dziewicą konsekrowaną. Chcesz zabłysnąć na Tik Toku? Zobacz, jak kapłan zdobył milion odsłon
W których znanych filmach pojawia się motyw zmartwychwstania? Jest ich bardzo wiele, a przez swoją metaforyczność czasem nawet odbiorca nie uświadamia sobie, że ten zabieg zastosowano.
UWAGA! Spoilery!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.