Reklama

Reklama

"Zaparkuje hulajnogę elektryczną pod BISKUPIAKIEM" w Lublinie. Młodzież wspiera uczniów XXI LO

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: JN

"Zaparkuje hulajnogę elektryczną pod BISKUPIAKIEM" w Lublinie. Młodzież wspiera uczniów XXI LO - Zdjęcie główne

Od ponad tygodnia trwają manifestacje przeciwników orzeczenia w sprawie aborcji. Dziś młodzież planuje akcję "Zaparkuje hulajnogę elektryczną pod BISKUPIAKIEM" | foto JN

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś Lubelski Komitet Młodzieżowy szykuje akcję "Zaparkuje hulajnogę elektryczną pod BISKUPIAKIEM". W ten sposób młodzież solidaryzuje się z uczniami XXI LO, którego dyrektor wyraził swoją niezgodę na udział uczniów w Strajkach Kobiet.

Reklama

Młodzież w geście solidarności z uczniami Biskupiaka 
 
Nie ustają protesty po orzeczeniu zdominowanego przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość, Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października orzekł, że aborcja z powodu ciężkiego upośledzenia płodu jest niezgodna z polską Konstytucją. Od ponad tygodnia w całym kraju odbywają się manifestacje przeciwników orzeczenia. Włącza się w nie coraz więcej osób i grup społecznych m.in. uczniowie. Niedawno ks. Grzegorz Strug, dyrektor XXI LO im. św. Stanisława Kostki w Lublinie (tzw. Biskupiak), wyraził swoją niezgodę na udział uczniów w strajku. 
 
- Jeżeli dostanę informację o niegodnym zachowaniu naszych uczniów, na pewno będzie to wyjaśniane. Jeżeli będą ku temu podstawy, będą też wyciągane konsekwencje - powiedział Polskiemu Radiu Lublin, ks. dyrektor Grzegorz Strug. 
 
 
Uczniom może grozić np. obniżenie oceny z zachowania, nagana, skreślenie z listy uczniów XXI LO. 
 
Dlatego Lubelski Komitet Młodzieżowy zapowiada specjalną akcję w geście solidarności z uczniami Biskupiaka. W ramach niej dzisiaj (2 listopada) uczestnicy o godzinie 16.01 pod szkołą przy ul. Słowikowskiego zaparkują hulajnogi elektryczne. Wybrano taką godzinę, bo wtedy młodzi mogą legalnie wyjść z domu, ponieważ zgodnie z obostrzeniami epidemicznymi obowiązuje częściowy zakaz wychodzenia dla dzieci i młodzieży. W godzinach od 8 do 16 osoby do 16. roku życia nie może wychodzić same z domu.
 
- Nie pozwolimy na to, aby nie szanowano poglądów wielu młodych osób, uczęszczających do tej placówki. Nie ma naszej zgody na ograniczanie wolności młodzieży. Sprawą indywidualną jest dyskusja nad prawem kobiety do samodzielnego – zgodnego z jej własnym sumieniem i wolną wolą – podjęcia ewentualnej decyzji, co do przerwania ciąży - informuje Lubelski Komitet Młodzieżowy.
 
Pełna treść listu ks. Grzegorza Strugi w sprawie protestów
 

„Szanowni Rodzice uczniów Biskupiaka!

 

W ostatnich dniach jesteśmy świadkami nasilania się w Polsce, ale także i w naszym mieście, demonstracji, dla których pretekstem stało się ogłoszenie przez Trybunał Konstytucyjny wyroku ws. tzw. aborcji eugenicznej i jednoznaczne określenie o niezgodności ustawowych zapisów w Konstytucji RP. W ciągu kolejnych dni obserwujemy, jak narasta spirala niechęci, agresji i nienawiści, której świadomość towarzyszyła nam już od dawna, jednak, jak dotąd, nie przybierała aż takich rozmiarów i przejawów. Widać też z jej przebiegu, że przestają się liczyć racjonalne argumenty i dobra wola w szukaniu rozwiązania trudnych problemów; nie liczy się zagrożenie zdrowia i życia spowodowane nasilającą się epidemią; dominują wykrzyczane emocje i jednoznaczne zamiary mające na celu zburzenie fundamentów życia społecznego. Nie dziwi więc, że szczególny atak, ćwiczony już wielokrotnie w obraźliwych aktach profanacji i obrażaniu ludzi wierzących, skanalizował się m.in. w ataku na Kościół jako wspólnotę głoszącą nienaruszalną świętość i godność każdego ludzkiego życia i na kościoły, jako miejsca głoszenia Ewangelii życia, modlitwy i kultu Bożego.

 

Z osłupieniem i trwogą stwierdzam, że w tych licznych aktach agresji i nienawiści biorą udział ludzie bardzo młodzi, w tym także nastolatkowie, uczniowie szkół. Biorą w nich udział nie tylko fizycznie, ale wyrażają swoje emocje także w przestrzeni wirtualnej, na różnych forach i portalach społecznościowych, podżegając do ataków, prześcigając się w wulgarności, wymuszając deklaratywne opowiedzenie się po stronach konfliktu, uruchamiając falę hejtu i nienawiści wobec osób, które ośmielają się bronić życia, Kościoła i zasad porządku społecznego. Działania te nie mają nic wspólnego z postulowaną wielokrotnie tolerancją, a tak naprawdę stają się formą zbiorowej przemocy i terroru.

 

Niestety, docierają do mnie sygnały, że także niektórzy uczniowie Biskupiaka włączają się w te akty nienawiści, a nawet aktywnie uczestniczą w demonstracjach. Są też oczywiście uczniowie, którzy odważenie przeciwstawiają się takim atakom, jednak skala problemu i proporcje, w jakich ujawniają się odmienne postawy budzą najwyższy niepokój. Pojawić się może retoryczne pytanie: gdzie są rodzice tych nastolatków, którzy angażują się w podsycanie konfliktu i dopuszczają się bluźnierczych i wulgarnych demon-stracji? Czy wiedzą o ich uczestnictwie w protestach? Czy mają świadomość, co wypisują w Internecie? Co mają do powiedzenia ojcowie i matki swoim dzieciom, a szczególności swoim córkom, dla których macierzyństwo i rodzicielstwo kojarzy się dzisiaj jako „piekło kobiet”?

 

Ze swojej strony chcę wyrazić brak zgody na tolerowanie takich zachowań naszych uczniów. Są one nie do pogodzenia zarówno z deklaracją poszanowania i akceptacji katolickiego modelu wychowania w szkole, jaką rodzice podpisali kierując swoje dzieci do Biskupiaka, jak również nie do pogodzenia z przynależnością do grona uczniów szkoły katolickiej. Oczywiście, jednym z niepisanych założeń młodych ludzi, które ujawniają się w obecnych protestach, jest postulat, żeby jakiekolwiek ich życiowe decyzje i zachowania nie pociągały za sobą konsekwencji i odpowiedzialności; także żeby zachowania uczniów, czy to w szkole, czy poza szkołą, nie podlegały jakimkolwiek sankcjom; żeby można było być kimś zupełnie innym w domu, kimś innym w szkole czy kościele, jeszcze innym w towarzystwie czy na ulicy, a zupełnie innym na demonstracji czy w internetowych publikacjach. Przyzwalając na to przykładamy rękę do utrwalenia postaw schizofrenicznych i kompletnie niespójnych.

 

Przypomnę zatem, że w myśl zapisów Statutu XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki:
a) zachowanie ucznia jest oceniane w szkole i poza szkołą – par. 61 ust. 1 pkt 8
b) uczeń ma obowiązek godnego reprezentowania swojej szkoły – par. 48 ust. 1 pkt 8
c) ucznia obowiązuje absolutny zakaz noszenia symboli o głoszenia haseł, przynależności lub identyfikowania się z grupami, których ideologia jest sprzeczna z nauką Kościoła katolickiego – par. 49 pkt 4
d) ucznia obowiązuje absolutny zakaz stosowania jakiejkolwiek przemocy – par. 49 pkt 5
e) karze podlega naganne postępowanie ucznia w szkole oraz poza nią, w przypadku, gdy szkoła została poinformowana o niewłaściwym zachowaniu ucznia – par. 51 ust. 3
f) ucznia skreśla się z listy uczniów w szczególnych przypadkach, o których mowa w par. 78, m.in.:
– rozmyślne demoralizowanie innych przez słowa, uczynki i publikacje – ust. 1 pkt 6
– uleganie demoralizacji i gorszenie innych przez nieprzestrzeganie zakazów, o których mowa w par. 49 – ust. 1 pkt 5.

 

Proszę przyjąć to przypomnienie jako wraz najwyżej troski o dobro Państwa dzieci i naszych uczniów. Zastrzegam, że w sytuacji powiadomienia szkoły o niegodnych zachowaniach naszych uczniów będę zmuszony do zastosowania konsekwencji wynikających ze Statutu szkoły.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE