Reklama

„Za kratą są zielone drzewa” - projekcja filmu o więźniarce z lubelskiego Zamku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kadr z filmu "Za bramą są zielne drzewa"

„Za kratą są zielone drzewa” - projekcja filmu o więźniarce z lubelskiego Zamku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś o godzinie 18:00 w Kinie Bajka odbędzie się projekcja fabularyzowanego filmu dokumentalnego "Za kratą są zielone drzewa"


Dziś o godzinie 18:00 w Kinie Bajka odbędzie się projekcja fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Za kratą są zielone drzewa”.

Film opowiada o losach poetki – Grażyny Chrostowskiej, urodzonej w 1921 roku w Lublinie. Kobieta pochodziła z rodziny szlacheckiej, uczyła się w liceum przy ul. Bernardyńskiej. Podczas wojny cała rodzina działała w konspiracji. Chrostowska była członkinią podziemnej organizacji Komendy Obrońców Polski i kolporterką czasopisma „Polska Żyje”.

8 maja 1941 roku została aresztowana wraz z ojcem , gdy odwiedzali w więzieniu „Pod Zegarem” siostrę Apolonię. Ojciec został skazany na karę śmierci, w maju przewieziono go do KL Auschwitz, gdzie został zamordowany. W sierpniu tego samego roku Grażyna wraz z Polą, zostały przewiezione do obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Obie, wraz z dwunastoma innymi więźniarkami, zostały rozstrzelane 18 kwietnia 1942 r. w Totengangu. Grażyna Chrostowska zginęła w wieku 21 lat.

Film „Za kratą są zielone drzewa" przypomina postać lubelskiej poetki – dziewczyny piszącej prozę i poezję, harcerkę i działaczkę lubelskiego podziemia. Rękopisy poetki znajdują się w Muzeum Martyrologii pod Zegarem. Reżyserami filmu są Magdalena i Rafał Kołodziejczykowie. Pokazują oni trudne i bardzo krótkie życie poetki.

Poniżej prezentujemy zwiastun filmu.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE