Reklama

Reklama

Z kraju: Skandal na kościelnych rekolekcjach. Młoda kobieta miała być poniżana

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Z kraju: Skandal na kościelnych rekolekcjach. Młoda kobieta miała być poniżana - Zdjęcie główne

foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do prokuratury ma trafić zawiadomienie w sprawie rekolekcji w toruńskiej parafii, które wywołały skandal. Miało tam dojść do poniżania młodej kobiety.

Reklama

Tuż przed Wielkanocą w wielu parafiach odbywają się rekolekcje dla uczniów. W ostatnim czasie m.in. portal internetowy Onet poinformował, że do mediów społecznościowych trafiły nagrania. Jak przekazał Onet - miały powstać na rekolekcjach dla uczniów szkół średnich w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe w Toruniu. 

- Na filmach widać, jak przed kościelnym ołtarzem mężczyzna szarpie, przyciska do ziemi i poniża na wpół rozebraną dziewczynę, która ma na sobie tylko bieliznę oraz koszulę. Mężczyzna zmusza ją, aby weszła do klatki, wyzywając ją i używając przy tym wulgarnych słów - czytamy na Onecie. - Ty nie jesteś człowiekiem, rozumiesz? Jesteś moim kundlem! - miał krzyczeć.

W związku z tym przedstawiciele Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej wydali oświadczenie, w którym wyraził żal z powodu tych wydarzeń w trakcie rekolekcji. Przeprosili też uczestników, rodziców i tych, których dotknęła ta inscenizacja.

- Zdajemy sobie sprawę, że sceny, do jakich doszło w trakcie wydarzenia, nigdy nie powinny mieć miejsca. Młodzi ludzie spotkali się z obrazami, które na wydarzeniu religijnym z ich udziałem są nie do zaakceptowania. Inscenizacja połączona z licznymi wyzwiskami i wulgaryzmami sprowokowała słuszne pytania o to, czego w ten sposób uczymy młodzież i dzieci - czytamy na stronie Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, - Mamy świadomość, że nadużyte zostało zaufanie szkół i nauczycieli, którzy włączyli się w promocję wydarzenia. Rozumiemy także oburzenie wielu wiernych, dotkniętych tym, że inscenizacja miała miejsce w świątyni.

Do tego podkreślają, że jako organizatorzy Toruńskiego Spotkania Młodych nie byli "wcześniej informowani przez osoby prowadzące, że mają one w planach sięgnięcie po wzbudzającą słuszny sprzeciw inscenizację". Zaznaczyli też, zapraszając zespół świeckich ewangelizatorów, mających doświadczenie w prowadzeniu rekolekcji, nie spodziewali się takich inscenizacji. Na koniec dodali jeszcze, że w trybie natychmiastowym, zdecydowali o zmianie osób prowadzących. - Chcemy dokończyć rekolekcje, a przygotowanie treści na kolejne dni powierzyliśmy kapłanom i katechetom diecezji toruńskiej - podsumowują.

Do sprawy odniósł się też Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Na swoim profilu na Facebooku przekazał, że o rekolekcjach powiadomi prokuraturę. 

- Sceny przypominające brutalne filmy BDSM oglądały dzieci i młodzież w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu. Jak udało nam się ustalić, organizatorem rekolekcji zawierających perwersyjne sceny był Wydział Katechetyczny Diecezji Toruńskiej. Na nagraniach widać mężczyznę rozbierającego młoda dziewczynę zdejmując jej spodnie, który następnie zakłada na szyję młodej dziewczynie obrożę, potem ciągnie ją przez kościół na smyczy i nazywa "szmatą". Na następnych ujęciach widać jak mężczyzna kładzie dziewczynę na kościelnej posadzce, kopie ja i uderza, krzycząc przy tym na nią i poniżając. Na nagraniach które otrzymaliśmy widać, że część dzieci wychodź z kościoła, inne są wyraźnie poruszone tym co zobaczyły - czytamy na Facebooku OMZRiK.
 
Dalej dodano, że polski kodeks karny zakazuje pokazywania dzieciom scen z przemocą, zwłaszcza nacechowanych elementami przemocy seksualnej. Dlatego przygotuje w tej sprawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy