reklama
reklama

Z KRAJU: Szykują się wyrywkowe kontrole piwnic. To skutek tragicznego pożaru w Poznaniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PSP

Z KRAJU: Szykują się wyrywkowe kontrole piwnic. To skutek tragicznego pożaru w Poznaniu - Zdjęcie główne

Pożar w Poznaniu | foto PSP

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZa kilka tygodni mają ruszyć wyrywkowe kontrole piwnic - tak wynika z medialnych doniesień. Ma to związek z pożarem w Poznaniu, gdzie kilkanaście osób zostało rannych, a 2 strażaków zginęło.
reklama

W nocy z soboty na niedzielę (24/25 sierpnia) w Poznaniu przy ul. Kraszewskiego doszło do pożaru w piwnicy w czterokondygnacyjnej kamienicy. Ogień został ugaszony. Jednak w trakcie akcji zginęło dwóch strażaków, a kilkanaście osób zostało rannych.

Kilka dni po tragedii Michał Dobrołowcz z RMF FM ustalił, że "Najwcześniej za kilka tygodni ruszą zapowiadane przez MSWiA wyrywkowe kontrole tego, co trzymamy w piwnicach". 

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, jak ustalił nasz dziennikarz, analizuje jeszcze, jak szerokie powinny być kontrole piwnic. Prawdopodobnie potrzebne będą zmiany w przepisach. Bardzo możliwe, że w najbliższym czasie pojawi się też prośba do administratorów osiedli, by udostępnili plany piwnic strażakom i innym służbom. Ma to ułatwić przygotowanie kontroli - informuje RMF. - Na razie MSWiA apeluje do mieszkańców, by sami sprawdzili, co mają w piwnicach. Nie można trzymać tam między innymi materiałów takich jak benzyna, fajerwerki, butle z gazem czy stare akumulatory. To jest też apel do zarządców budynków, by instalowali czujki czadu i dymu i w razie wątpliwości, żeby pytali o to strażaków. 

Jak dodaje radio - wielu zarządów budynków wysyła w tym tygodniu prośby do mieszkańców. Chodzi o to, aby ci np. "usunęli przedmioty z części wspólnych klatek schodowych. Właśnie one zwiększają zagrożenie pożarowe i mogą utrudniać ewentualną ewakuację".

Jednocześnie Państwowa Straż Pożarna przypomina, że zgodnie przepisami w pomieszczeniach piwnicznych, na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy, nie wolno przechowywać materiałów niebezpiecznych pożarowo. Są to: gazy palne (takie jak np.: propan-butan, acetylen, gazy palne wykorzystywane jako czynnik w instalacjach klimatyzacji), ciecze palne (takie jak np.: benzyna, rozpuszczalniki, alkohole, nafta i inne, które można zapalić w temperaturze otoczenia), materiały wybuchowe i wyroby pirotechniczne (takie jak np.: fajerwerki, zimne ognie, świece dymne, flary i race, pociski, granaty, niewybuchy).

- Dodatkowo na drogach komunikacji ogólnej służących ewakuacji, zabronione jest składowanie wszelkich materiałów palnych lub umieszczanie w ich obrębie przedmiotów w sposób zmniejszający ich wymaganą szerokość albo wysokość - podkreśla PSP. - Za przestrzeganie przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej odpowiada właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego, lub terenu albo inna osoba, która nimi włada. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama