Reklama

Reklama

Wójtowie, burmistrzowie i radni porządzą nami dłużej. Kadencja samorządów przedłużona.

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Wójtowie, burmistrzowie i radni porządzą nami dłużej. Kadencja samorządów przedłużona. - Zdjęcie główne

foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kadencja obecnych samorządów potrwa dłużej. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o jej przedłużeniu.

Reklama

We wrześniu Sejm przyjął ustawę, która przedłuża kadencję samorządów do końca kwietnia 2024 roku. Obecnie trwająca kandencja miała pierwotnie trwać od 2018 do 2023 r. 

Ustawa dotyczy rad gmin, rad powiatów, sejmików wojewódzkich, rad dzielnic, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zgodnie ze zmianiami, wybory samorządowe mają być zarządzone nie wcześniej niż 30 grudnia 2023 r.,ale i nie później niż 30 stycznia 2024 roku. Z kolei sama data wyborów ma zostać wyznaczona na dzień wolny od pracy. chodzi o dzień przypadający nie wcześniej niż 31 marca 2024 r. oraz jednocześnie nie później niż 23 kwietnia 2024 r. 

Natomiast celem wydłużenia kadenci ma być rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych oraz samorządowych. Do kumulacji dat wyborów doszłoby w 2023 roku i w związku z wydłużeniem kadencji samorządów z czterech do pięciu lat. Ostatnia czteroletnia kadencja samorządów miała miejsce w latach 2014-2018.

We wtorek (22 listopada) Andrzej Duda - Prezydent RP podpisał ustawę o przedłużeniu aktualnej kadencji.

- Ustawa przedłuża kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Pan prezydent Andrzej Duda uznał, że ta data w kontekście innych procesów i kampanii wyborczych (parlament - jesień 2023, Parlament Europejski - późna wiosna 2024) jest możliwa do przyjęcia - napisał na Twitterze Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta.

- Ustawa ma charakter epizodyczny, co oznacza, że jej przepisy wprowadzają czasowe odstępstwo od uregulowanej już materii. Cel ustawy ma być zatem osiągnięty przez przedłużenie trwającej obecnie kadencji organów samorządu terytorialnego do dnia 30 kwietnia 2024 r. - czytamy z kolei na stronie Kancelarii Prezydenta RP. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy