Świadczenie "Mama 4+" weszło w życie w 2019 roku. Wówczas wypłacana kwota wynosiła 1100 złotych. Teraz określona grupa rodziców (i to nie tylko mam!) otrzymuje pomoc finansową w wysokości 1780,96 złotych.
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Kto ma szansę na pomoc?
Kwota ta po raz kolejny została podniesiona w marcu ze względu na podwyżkę najniższej krajowej. Przed waloryzacją świadczenie wynosiło mniej: 1588,44 zł. Pełną kwotę 1780,96 otrzymują obecnie osoby, które są w określonym wieku (o tym dalej) i nie pobierają emerytury ani renty. - Jeśli pobieramy te świadczenia w wysokości niższej niż najniższa emerytura, to rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie dopełnieniem do najniższej emerytury. Oznacza to, że kwota rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego będzie równa różnicy pomiędzy najniższą emeryturą a wysokością pobieranej przez Ciebie emerytury albo renty - wyjaśnia ZUS.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Szansa dla niepełnosprawnych. Miasto dofinansuje im prawa jazdy i opiekunki do dzieci
To oznacza, że jeżeli otrzymujemy 1000 złotych emerytury to świadczenie "Mama 4+" będzie wynosić w tym przypadku 780,96 zł.
Pieniądze są wypłacane matkom lub też ojcom, którzy nie mają dochodu, a którym państwo chce zapewnić środki niezbędne do utrzymania - chociaż na podstawowym poziomie. Warunkiem jest odpowiedni wiek – w przypadku kobiet jest to 60 lat, a dla mężczyzn 65 – oraz posiadanie co najmniej czwórki dzieci. Co ważne, pieniądze nie są wypłacane z urzędu. Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć odpowiedni wniosek.
"Mama 4+" z założenia dla mam, ale... są też wyjątki
Świadczenie "Mama 4+" z założenia przeznaczone jest dla kobiet. Mężczyźni mogą z niego skorzystać, kiedy matka ich dzieci zmarła, porzuciła je lub przez
długi czas ich nie wychowywała.
– Rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4+ ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo ich nie podjęły, bo wychowywały dzieci w rodzinach wielodzietnych – informuje ZUS.
Osoba, która chce skorzystać z tego świadczenia, musi również mieszkać w Polsce.
Rodzice, którzy dopiero teraz kwalifikują się do pomocy i chcą z niej skorzystać, powinny wypełnić wniosek udostępniony przez ZUS i oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej. Dokumenty można pobrać nie tylko w internecie, ale też w salach obsługi klientów.
W oświadczeniu musisz potwierdzić m.in., czy:
- urodziłaś co najmniej 4 dzieci,
- wychowałaś/wychowałeś co najmniej 4 dzieci,
- miałaś/miałeś przerwy w wychowywaniu dzieci, a jeśli tak, to jak długie i jaka była ich przyczyna,
- masz ograniczone prawa rodzicielskie lub jesteś ich pozbawiona/pozbawiony.
Ojciec, który ubiega się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające, w oświadczeniu musi wskazać datę zgonu matki dzieci, datę porzucenia przez nią dzieci albo zaprzestania ich wychowywania przez długi okres i potwierdzić to dokumentami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.