Reklama

Reklama

Wystawa "Lublin Papieżowi" w 100. rocznicę urodzin i 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II

Opublikowano: wt, 6 paź 2020 17:03
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od dzisiaj (6 października) na Placu Litewskim mieszkańcy Lublina mogą obejrzeć wystawę upamiętniającą papieża Jana Pawła II. To kolejny element lubelskich obchodów 100-lecia urodzin i 15. rocznicy śmierci Polaka.

Reklama

- Wystawa „Lublin Papieżowi” wspomina Honorowego Obywatela naszego miasta, wybitnego duchownego i profesora. Prezentuje związki św. Jana Pawła II z Lublinem, idee, w które wierzył i misję, z jaką realizował swoją kapłańską posługę. Wystawa jest również zaproszeniem mieszkańców do wspólnego wspominania wieloletniej obecności Karola Wojtyły w naszym mieście – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

 

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Będąc już księdzem, ale jeszcze zanim został papieżem, byl długo związany z Lublinem. Przede wszystkim ze względu na swoją długoletnią pracę naukową w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, na którym kierował Katedrą Etyki na Wydziale Filozofii przez prawie ćwierć wieku. Prowadził zajęcia w formie wykładów, ćwiczeń, seminariów. Otrzymał Medal za Zasługi dla KUL. Jako papież przybrał imię Jan Paweł II i odwiedzał uczelnię oraz przyjmował jej studentów na audiencjach w Watykanie. W 1983 roku na dziedzińcu KUL został odsłonięty pomnik przedstawiający jego postać w serdecznym uścisku z kardynałem Stefanem Wyszyńskim.

 

W 1997 roku Rada Miasta Lublin nadała Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin. Z kolei odbywając pielgrzymki do Polski, Wojtyła odwiedzał też Lublin np. Majdanek, Archikatedrę Lubelską, odprawił również mszę na Czubach - na placu przy kościele pod wezwaniem św. Rodziny. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie po długiej chorobie. 

 

Wystawa „Lublin Papieżowi” powstała we współpracy Miasta Lublin z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Przedstawia życiorys św. Jana Pawła II, przypomina Jego myśl filozoficzną i dorobek poetycki.  Można ją oglądać do 10 listopada.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE