Mieli sprawdzić pieniądze pod blokiem
W poniedziałek dwoje mieszkańców Lublina padło kolejnymi ofiarami oszustw metodą „na policjanta Centralnego Biura Śledczego”.
- Pokrzywdzeni uwierzyli w historię fałszywego inspektora, który twierdził, że w obiegu są fałszywe banknoty i istnieje konieczność sprawdzenia zgromadzonych przez nich oszczędności po numerach seryjnych. Przekazane pieniądze miały być sprawdzone przed blokiem i po chwili oddane. Oczywiście po przekazaniu gotówki nikt już do zgłaszających nie powrócił - informuje komisarz Kamil Gołębiowski z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
Pokrzywdzeni łącznie stracili blisko 30 tysięcy złotych.
Wrócili do Lublina
Sprawą od razu zajęli się lubelscy policjanci. Funkcjonariusze przeglądali kolejne monitoringi i gromadzili dowody mogące nakierować ich na sprawców. Policjanci z wydziału zajmującego się przestępczością przeciwko mieniu Komendy Miejskiej Policji w Lublinie bardzo szybko wpadli na trop sprawców i ustalili jakim samochodem przyjechali do Lublina.
W środę policjanci otrzymali informację, że pojazd ponownie wjechał do Lublina i sprawcy mogą chcieć dokonać kolejnych oszustw.
- W tym czasie u dyżurnego rozdzwoniły się telefony od mieszkańców miasta, którzy zgłaszali próby wyłudzenia. W działania bardzo szybko zaangażowano kolejne patrole. Ustawiono posterunki na drogach wyjazdowych. Efektem szybkiej i zdecydowanej akcji było zatrzymanie sprawców na obwodnicy Lublina przez patrol z Oddziału Prewencji. W pojeździe policjanci odnaleźli kilkanaście telefonów komórkowych oraz pałki i noże - opisuje Kamil Gołębiewski.
Mężczyźni w wieku 19 i 21 lat usłyszeli na razie dwa zarzuty dotyczące zdarzeń z poniedziałku. Policjanci badają kolejne sprawy, z którymi mogą mieć związek. Dzisiaj obaj zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie będą składać wyjaśnienia. Śledczy wnioskują o tymczasowe areszty.
Odzyskali już ponad dwieście tysięcy
Zatrzymanie mieszkańców województwa mazowieckiego to już kolejna rozwiązana sprawa przez policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. W tym roku funkcjonariusze do tego typu zatrzymali już 11 osób i odzyskali ponad 200 tys. zł. Za oszustwo grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.