reklama
reklama

Wścieklizna wciąż daje o sobie znać. Kolejne ognisko na Lubelszczyźnie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: FreeImages

Wścieklizna wciąż daje o sobie znać. Kolejne ognisko na Lubelszczyźnie - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto FreeImages

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWykryto kolejne już w tym roku - 31 - ognisko wścieklizny w województwie lubelskim. W związku z chorobą, jeszcze na początku grudnia zarządzono odstrzał sanitarny zwierząt.
reklama

- 31 ognisko wścieklizny u lisa w gminie Mircze, powiat hrubieszowski - poinformował w czwartek (12 grudnia) Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie. - Szczepienia przeciwko wściekliźnie zapobiegają zachorowaniu na tą śmiertelną chorobę. Zaszczep swoje zwierzęta - oprócz psów i kotów możesz też zaszczepić zwierzęta innych gatunków - o szczegóły zapytaj lekarza weterynarii.
 
Pozostałe ogniska choroby wykryto np. w powiecie tomaszowskim, zamojskm, hrubieszowskim. Chorują głównie lisy i jenoty, ale odnotowano również ognisko wścieklizny u kota, czy krowy.
 
 
W związku z ogniskami wścieklizny Krzysztof Komorski - wojewoda lubelski wydał rozporządzenie w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego lisów i jenotów w powiatach biłgorajskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, tomaszowskim i zamojskim. 
 
- Wykonanie rozporządzenia powierza się dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich położonych w powiatach: biłgorajskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, tomaszowskim  i zamojskim, dyrektorowi Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz Powiatowym Lekarzom  Weterynarii w Biłgoraju, Hrubieszowie, Krasnymstawie, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu - czytamy w rozporządzeniu, któe można znaleźć na stronie internetowej BIP Lubelskiego Urzędy Wojewódzkiego.
 
Rozporządzenie zobowiązuje też m.in. do informowania właściwego powiatowego lekarza weterynarii o odstrzelonych lisach i jenotach, które zachowywały się w sposób nietypowy dla gatunku oraz o lokalizacji takich przypadków.
 
Wścieklizna jest śmiertelną chorobą  odzwierzęcą. Chorują na nią wszystkie zwierzęta stałocieplne oraz ludzie. Głównym nosicielem wścieklizny w Polsce jest lis rudy. Do zakażenia człowieka dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia przez chore zwierzę. W ostatnim czasie odnotowywane są większe liczby ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Wszystkie ogniska u psów i kotów dotyczą zwierząt niezaszczepionych. W Polsce, od ok. 20 lat są np. prowadzone szczepienia lisów przeciwko chorobie poprzez zrzucanie jej z samolotów. Obwiązują też szczepienia psów w całym kraju. Z kolei na terenach zagrożonych, z ogniskami choroby obowiązują szczepienia kotów.
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama