reklama
reklama

Wścieklizna nie odpuszcza. Kolejne ognisko na Lubelszczyźnie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: FreeImages

Wścieklizna nie odpuszcza. Kolejne ognisko na Lubelszczyźnie - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto FreeImages

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKolejne - 28 ognisko wścieklizny wykryto w województwie lubelskim.
reklama

- Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu w dniu 3 grudnia 2024 r. dwudziestego ósmego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. Ognisko stwierdzono u lisa wolno żyjącego w miejscowości Rzeplin w gminie Ulhówek, powiat tomaszowski. Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej podjęli natychmiastowe działania mające na celu ochronę zdrowia publicznego i polegające m.in. na objęciu gospodarstw nadzorem oraz wszczęciu dochodzeń epidemiologicznych - poinformowała w komunikacie z 4 grudnia, Agnieszka Smyl, Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Tym samym cały powiat tomaszowski jest w obszarze zagrożonym wścieklizną zwierząt. 

Jedyną skuteczną metodą zapobiegania wściekliźnie są szczepienia ochronne. W całej Polsce bowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Dodatkowo obowiązują szczepienia kotów, ale tylko tych z terenów zagrożonych chorobą.

reklama

- Zgodnie z wydanym przez Wojewodę Lubelskiego rozporządzeniem obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od ukończenia przez kota 3 miesiąca życia oraz nakaz trzymania psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu - informuje KPP Tomaszów Lubelski.

Obowiązek szczepienia kotów już na terenie całych powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego, tomaszowskiego i zamojskiego.

Wścieklizna jest nieuleczalną i śmiertelną chorobą  odzwierzęcą. Chorują na nią wszystkie zwierzęta stałocieplne oraz ludzie. Głównym nosicielem wścieklizny w Polsce jest lis rudy. Do zakażenia człowieka dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia przez chore zwierzę.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama