Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Terytorialsi szkoli się z ratownikami medycznymi

Opublikowano: ndz, 6 lut 2022 07:52
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej wzięła udział w warsztatach w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej przy Akademii Zamojskiej. Żołnierze szkolili się u boku ratowników medycznych. Zajęcia prowadził Krzysztof Obolewicz - żołnierz 25 zamojskiego batalionu lekkiej piechoty, ratownik medyczny z 18-letnim doświadczeniem i wykładowca Akademii Zamojskiej.

Reklama

W warsztatach uczestniczyło ponad dwudziestu terytorialsi, którzy pełnią funkcje medyczne w zamojskim batalionie i studenci drugiego roku pielęgniarstwa.

- Celem warsztatów było podniesienie wiedzy i nabycie praktycznych umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, podstaw ratownictwa medycznego i medycyny taktycznej. Żołnierze mogli ćwiczyć na nowoczesnym sprzęcie, który jest na wyposażeniu centrum - fantomy, zestawy do pozorowania urazów, modele do nauki iniekcji, defibrylatory i cała gama sprzętu używanego przez zespoły ratownictwa medycznego - powiedział Krzysztof Obolewicz.

W ramach pierwszego etapu zajęć była nauka praktycznych umiejętności z zakresu oceny stanu poszkodowanego, oceny podstawowych parametrów życiowych, różnych metod transportu osób poszkodowanych, udrażniania dróg oddechowy i badania urazowego. Terytorialsi ćwiczyli też współpracę z Zespołem Ratownictwa Medycznego - obsługę karetki, przejazd do miejsca zdarzenia, transport poszkodowanego, a także wypełnianie dokumentacji medycznej.

Kolejny etap warsztatów dotyczył działań z udziałem pozorantów, pracy z osobami poszkodowanymi w różnych wypadkach, jak upadek z wysokości, rany postrzałowe czy urazy wielonarządowe oraz wsparcia personelu medycznego na szpitalnym oddziale ratunkowym. W obecności wykładowców żołnierze uczyli się procedur postępowania z pacjentem urazowym, monitorowania parametrów życiowych, prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej, czy opatrywania ran.

- Zdobyte tutaj umiejętności żołnierze będą mogli wykorzystać podczas zadań, jakie realizują np. na rzecz systemu ochrony zdrowia. Żołnierze WOT wielokrotnie wspierali i wspierają służbę zdrowia realizując swoje zadania w S.O.R., ZRM, pobieranie wymazów czy realizując  zadania na różnych oddziałach. Uważam, że tego typu szkolenia dla ratowników WOT mogą przyczynić się do wzmocnienia system ochrony zdrowia w sytuacjach kryzysowych - powiedział Krzysztof Obolewicz.

Planowane są kolejne szkolenia dla ratowników 2 LBOT. Będą dotyczyć medycyny taktycznej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy