reklama
reklama

Województwo lubelskie: Miłośnik historii znalazł w lesie neolityczny rarytas

Opublikowano:
Autor:

Województwo lubelskie: Miłośnik historii znalazł w lesie neolityczny rarytas - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Stowarzyszenie Historyczno-Etnograficzne Miłośników Ziemi Lubelskiej „Wschód” przekazało LWKZ siekierkę z okresu wczesnego neolitu została znaleziona.
reklama

Z Lubelskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz z Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie, współpracuje Stowarzyszenie Historyczno-Etnograficzne Miłośników Ziemi Lubelskiej „Wschód” z Widniówki w gm. Gorzków w powiecie krasnostawskim. Stowarzyszenie ma na swoim koncie odkrycia zabytków.
 
- Tym razem Pan Edwin Rozwałka ze Stowarzyszenia przekazał do Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Chełmie wyjątkowy zabytek archeologiczny – siekierkę miedzianą, znalezioną na terenie Leśnictwa Siennica Nadleśnictwo Krasnystaw podczas poszukiwań, prowadzonych na podstawie pozwolenia Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - informuje LWKZ. - Siekierka o wymiarach: długość około 14,5 cm, długość krawędzi tnącej około 5,2 cm, ma kształt wysokiego trapezu, o lekko rozszerzonej wachlarzowato krawędzi tnącej i lekko wklęsłym prostokątnym obuchu (o wymiarach około 2,8 x 1 cm), przekrój poprzeczny prostokątny, przekrój podłużny zbliżony do soczewkowatego (około 1,5 cm w najszerszym punkcie) i waży 678 gram. 
 
Według mgr. Andrzeja Bronickiego, chełmskiego archeologa, takie siekierki z Lubelszczyzny trafiały do ludności kultury lubelsko-wołyńskiej, "jako import z zachodniej część Kotliny Karpackiej, czyli terenu obecnych zachodnich Węgier lub z terenów Alp Wschodnich (południowe Niemcy i Austria)".
 
 
Znalezisko można wstępnie datować na wczesny neolit, czyli około IV tysiąclecia p.n.e. Zachowana jest w bardzo dobrym stanie. Przekazana zostanie do zbiorów Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, gdzie będzie przedmiotem dalszych analiz.
 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama