Reklama

Wielokulturowy Lublin (pełny program)

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zespół Dikanda, materiały organizatora

Wielokulturowy Lublin (pełny program) - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Koncert muzyki romskiej, warsztaty kaligrafii, kolacja szabatowa, spacer szlakiem ewangelickim - to tylko niektóre z wydarzeń tegorocznego festiwalu Wielokulturowy Lublin.

W czwartek rusza kolejna edycja festiwalu Wielokulturowy Lublin. Impreza to niepowtarzalna okazja do poznania mozaiki kultur naszego miasta, mieszkających tu religijnych, etnicznych i narodowych mniejszości. Festiwal potrwa do niedzieli.

W planie tegorocznej edycji znajdziemy koncerty, spotkania, projekcje filmowe, spektakle, wystawy i warsztaty. W trakcie trwania festiwalu na Dni Otwarte zapraszają: Dom Sióstr Białych, Centrum Islamu oraz Cerkiew Greckokatolicka w Muzeum Wsi Lubelskiej. Jak co roku w trasę ruszy Wielokulturowy Autobus, który zawiezie uczestników w miejsca związane z codziennym życiem lubelskich mniejszości. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, większość z nich odbędzie się w Centrum Kultury przy Peowiaków 12.

Program festiwalu:

Czwartek 24.05
17:00 - otwarcie wystaw. W Centrum Kultury będziemy mogli obejrzeć m.in. batiki afrykańskie, prace graficzne Żmiciera Szyły - „Drogi, które prowadzą do Lublina”, czy wystawę "1938. Akcja burzenia cerkwi prawosławnych..."

18:00 - Dookoła Świata: Magiczna Polska Wielu Kultur (Sala Widowiskowa CK). W czasie spotkania z podróżnikami – Anną i Krzytofem Kobusami można zapoznać się z polskimi świętami i obrzędami.

Piątek 25.05
11:00 – spektakl dla dzieci: "Wilczek Milczek" (Sala Czarna CK)

18:30 - kino „Bliskość” (Kino CK)

19:30 - Szabat - rozmowa o tradycji szabatowej oraz wspólna kolacja (Jeszywas Chachmej, ul. Lubartowska 85)

20:30 - koncert Bum Bum Orkestar (Wirydarz CK)

22:00 - koncert DJ Warsaw Balkan Madness. Muzyka ta nawiązuje do dziedzictwa bałkańskiego, cygańskiego i słowiańskiego (Wirydarz CK)

Sobota 26.05

10:30 - spacer szlakiem ewangelickim (początek trasy - parafia Ewangelicko-Augsburska, ul. Ewangelicka 1)

11:00 - Buddyzm dla pokoju - spotkanie z tradycją buddyzmu tybetańskiego (Sala prób nr 3 CK)

18:30 - kino bałkańskie: "Wrogowie" (Kino CK)

19:00 - koncert "Dźwięki duszy" zespołu The Snopkers Ensemble. (Parafia Ewangelicko-Augsburska, ul. Ewangelicka 1)

20:30 - koncert Dikanda - muzyka świata. Zespół nawiązuje do folkowych, orientalnych brzmień. Czerpie inspiracje m.in. z muzyki Bałkanów, Izraela Kurdystanu, Białorusi czy Indii. (Wirydarz CK)

Niedziela 27.05
10:00 - spacer szlakiem żydowskim (początek trasy przy Starym Kirkucie)

18:00 - koncert "Pieśń się niesie" zespołu  Ensemble QuattroVoce. (Katedra Prawosławna, ul. Ruska 15)

18:30 - kino "I tak Cię kocham" (Kino CK)

20: 30 - koncert Shukar Gila (Wirydarz CK). Zespół prezentuje klasyczną muzykę romską (tzw. gipsy music). 

Wielokulturowy Autobus
Wielokulturowy Autobus ruszy w trasy w sobotę i niedzielę o godzinie 10.00 spod placu przed Centrum Kultury. Odwiedzi następujące miejsca: kościół ewangelicki, Dom Sióstr Białych, cerkiew greckokatolicka, Centrum Kultury Islamu, Jeszywas Chachmej Lublin,  seminaryjna kaplica grekokatolicka, Katedra Prawosławna Przemienienia Pańskiego. Na koniec odbędzie się spotkanie z przedstawicielami buddyzmu tybetańskiego. Zapisy trwają tylko do jutra.

Drzwi Otwarte:
26.05 - Centrum Islamu, Dom Sióstr Białych, Cerkiew Greckokatolicka
27.05 - Centrum Islamu, Dom Sióstr Białych

Dom Sióstr Białych, ul. Chodkiewicza 9 – Siostry Białe prowadzą misje w Afryce. W ramach spotkania zaplanowano naukę języka swahili, tańce afrykańskie i opowieści o życiu Afryki.

Centrum Islamu, ul. Romanowskiego 40 - W ramach spotkania zaplanowano m. in. prelekcję o islamie, wystawę fotograficzną przedstawiającą Mekkę i warsztaty kaligrafii oraz parzenia kawy z Jemenu.

Cerkiew Greckokatolicka, Muzeum Wsi Lubelskiej, ul. Warszawska 96a -  Iryna Slusarenko - opiekunka miejsca - opowie o historii świątyni, pisaniu ikon oraz o tradycji greckokatolickiej w Polsce.

Na część wydarzeń festiwalu obowiązują wcześniejsze zapisy i darmowe wejściówki, które można odebrać w kasie CK. Szczegóły na stronie internetowej Centrum Kultury w Lublinie oraz na stronie wydarzenia.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE