Reklama

Wielki Czwartek: w Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Leonardo Da Vinci - Ostatnia Wieczerza

Wielki Czwartek: w Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W kalendarzu liturgicznym katolików Triduum Paschalne jest najważniejszym wydarzeniem. Jego istotą jest celebracja męki, śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, czyli tzw. Misterium Paschalnego.


Obchody Triduum Paschalnego rozpoczyna Wielki Czwartek. Jest to dzień, w którym obchodzi się pamiątkę ustanowienia sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. W kościołach katedralnych w tym czasie odprawiana jest uroczysta Msza Krzyżma, na której poświęcane są oleje używane przez kapłanów przez cały najbliższy rok. W pozostałych świątyniach w ciągu całego dnia odprawiana jest tylko jedna Msza Wieczerzy Pańskiej – to ona rozpoczyna obchody Triduum i jednocześnie kończy okres Wielkiego Postu.

Msza Święta odprawiana w Wielki Czwartek jest pełna symboli. I tak np. w niektórych kościołach praktykuje się obmywanie nóg dwunastu osobom (tzw. Mandatum). Dodatkowo tego dnia konsekruje się jak największą liczbę komunikantów, tak aby wystarczyło na Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Na pamiątkę uwięzienia Chrystusa po Ostatniej Wieczerzy, po zakończonej liturgii Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do „Ciemnicy”. Z ołtarza zdejmowane są świece, mszał, krzyż oraz obrusy – jest to symbol zakończenia wieczerzy, odarcia Chrystusa z szat oraz opuszczenia Go przez bliskich.

- My mamy szanse każdego roku na nowo przeżyć tamte wydarzenia. Kościół daje nam taką możliwość, wystarczy znaleźć czas, wystarczy odłożyć wszystkie zajęcia aby skorzystać z tego daru, który uświadamia nam świętość i wyjątkowość życia i naszego zmartwychwstania – tłumaczy ks. Tadeusz Pajurek, proboszcz parafi pw. Świętej Rodziny w Lublinie.

Poniżej zapraszamy do wysłuchania pełnej wypowiedzi księdza proboszcza.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE