Potrzebnych jest 280 wolontariuszy
Praca Szalchetnej Paczki opiera się na pracy z darczyńcami i wolontariuszami, którzy pomagają potrzebującym. Wolontariusze szukają potrzebujących i pracują z nimi, a darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc. Natomiast Akademia Przyszłości to program edukacyjny skierowany do dzieci ze szkół podstawowych.
Żeby zachęcać do zaangażowania się w wolontariat w ramach Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, Michał Rusinek - autor książek, literaturoznawca i pisarz, zaproponował hasło. Brzmi ono "W tym sęk, by pokonac lęk". W trakcie wydarzeń promujących hasło wolontariusze szerzą ideę pomocy wśród mieszkańców i zachęcają do udziału w wolontariacie. Zgłosić można się za pośrednictwem strony internetowej organizacji.
- Bardzo pilnie potrzebujemy wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości w województwie lubelskim. Potrzebnych jest 190 osób do Szlachetnej Paczki i 90 do Akademii Przyszłości. Bez nich na Lubelszczyźnie nie będzie możliwa mądra pomoc i nie dotrzemy do tysięcy rodzin. Statystycznie jeden wolontariusz pomaga 12 osobom - mówiła Sabina Sęk, koordynatorka ds. promocji Szlachetnej Paczki w województwie lubelskim.
- Mocno zachęcamy wolontariuszy do dołączania, ponieważ chcemy pomóc 120 dzieciom z naszego województwa w 11 różnych kolegiach, dlatego tak bardzo ważne jest, aby wolontariusze dołączali do nas i spotykali się z dziećmi, które podczas pandemii i obecnej rzeczywistości mają dodatkowe problemy i niepewności - dodawała Maja Wieczorek, menadżer operacyjny Akademii Przyszłosci w województwie lubelskim.
Główne wydarzenie związane z premierą opracowanego przez niego hasła odbędzie się w Krakowie. O 15:00 przy hali Tauron Arena, Joanna Sadzik - prezes stowarzyszenia WIOSNA, które jest organizatorem obu programów społecznych, będzie zachęcała do włączenia się w pomoc potrzebującym.
Wolontariat w czasach pandemii
W związku z panedmią koronawirusa i coraz większą, dobową liczbą zakażeń, Akademia Przyszłości i Szlachetna Paczka działają hybrydowo, czyli tam gdzie jest mozliwość i rodziny zgadzają się - wolontariusze z potrzebującym spotykają się osobiście i "na żywo". Z kolei tam gdzie nie ma takiej możliwości wszystko odbywa się zdalnie i "online". Poza tym, każdy wolontariusz ma maseczki z logiem organizacji i płyny do dezyfekcji rąk. Co więcej wolontariusze Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłośći współpracują z ekspertami z zakresu zdrowia i wirusologii, którzy opiniują wypracowane rozwiązania, żeby zachować wszelkie niezbędne zasady bezpieczeństwa oraz wytyczne sanitarno-epidemiologiczne obowiązujące w danym momencie i na danym obszarze kraju.