Reklama

W sobotę odsłonięcie pomnika kardynała Wyszyńskiego na lubelskich Bronowicach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: DSM

W sobotę odsłonięcie pomnika kardynała Wyszyńskiego na lubelskich Bronowicach  - Zdjęcie główne

Jako lokalizację pomnika wybrano skwer na terenie zielonym między ulicami Lotniczą i Krańcową | foto DSM

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W najbliższą sobotę zostanie odsłonięty pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego. Monument będzie na skwerze imienia prymasa Wyszyńskiego przy Drodze Męczenników Majdanka.

Gdzie stanie i jak będzie wyglądał pomnik?

 

W trakcie czerwcowej sesji Rady Miasta Lublin radni zgodzili się na budowę pomnika. Realizacją inwestycji zajmuje się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jako jego lokalizację wybrali skwer na terenie zielonym między ulicami Lotniczą i Krańcową. Pomnik kosztował ok. 100 tys. zł i ufundowano go ze zbiórki społecznej. 

 

Pomnik to stojąca, o ok. 200 centymetrach wysokości postać Wyszyńskiego na cokole o wysokości ok. 90 centymetrów. Całość jest odlana z brązu. Na cokole widoczna jest inskrypcja: „Rzeczy Bożych na ołtarzu cara składać nam nie wolno. Non possumus!”, czyli fragment memoriału Episkopatu Polski z 8 maja 1953 r. przyjętego w odpowiedzi na próby podporządkowania Kościoła katolickiego władzom komunistycznym. Dodatkowo będzie też napis: „Stefan kardynał Wyszyński 1991 – 1981. Prymas Tysiąclecia”

 

 

Będzie to już trzeci pomnik kardynała w Lublinie: jeden jest na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a drugi obok kurii przy ul. Wyszyńskiego. 

 

Najpierw uroczysta msza

 

- W sobotę, 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia NMP. Jest to także 100 rocznica Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego (...) O godzinie 12:00 uroczysta msza św. w int. Ojczyzny, połączona z odsłonięciem i poświęceniem pomnika Stefana Kardynała Wyszyńskiego na skwerze przy Drodze Męczenników Majdanka - można przeczytać na stronie internetowej parafii pw. Świętego Krzyża w Lublinie, która mieście się przy ul. Pogodnej na Bronowicach. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE