reklama
reklama

W Lublinie stanęły 2 proekologiczne przystanki. Mają np. panele fotowoltaiczne i dach z roślin

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Lublinie stanęły 2 proekologiczne przystanki. Mają np. panele fotowoltaiczne i dach z roślin - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Lublinie pojawiły się dwa proekologiczne przystanki, które do funkcjonowania wykorzystują odnawialne źródła energii, mają ładowarki do telefonów, dach pokryty zielenią i przycisk do alarmowania o niebezpiecznych sytuacjach.
reklama

W Lublinie stanęły dwa proekologiczne przystanki - przy ul. Grygowej obok zajezdni MPK (przystanek Pancerniaków 04) i przy al. Kraśnickiej obok siedziby ZTM (przystanek Nałęczowska 01).

 

- Pierwszy to przystanek proekologiczny, wykorzystujący odnawialne źródła energii. Jest wyposażony w panele fotowoltaiczne i turbinę wiatrową, które zasilają zainstalowane na nim urządzenia. Dodatkowo, wiata wyposażona została w dwie baterie zapewniające rezerwę energii na 2-3 dni. Wyjątkowa wiata stanęła przy ul. Grygowej, tuż obok zajezdni MPK Lublin (przystanek Pancerniaków 04) - informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.

 

reklama

Przystanek częsciowo wykonano z materiałów ekologicznych i „wandaloodpornych”. Jest przy nim przycisk bezpieczeństwa i kamera z czujnikiem ruchu. Dzięki temu za pomocą przycisku można informować odpowiednie służby, np. o niebezpiecznej sytuacji. Jest również informacja pasażerska online, która będzie na bieżąco aktualizowana, Wi-Fi, ładowarki do smartfonów, oświetlenie zmierzchowe i donice z zielenią. 

 

Drugi przystanek to tzw. zielony przystanek, bo jego dach został pokryty zielenią. Podobne przystanki są już m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Rzeszowie. Na dachu posadzono rozchodniki - gatunek mający zdolność do absorbowania dwutlenku węgla. Taki system jest samowystarczalny, a rośliny odporne na trudne warunki atmosferyczne.

reklama

 

Nowe przystanki powstały w wyniku współpracy i porozumienia podpisanego między MPK Lublin i warszawską spółką AMS, która odpowiada za utrzymanie wiat. Możliwe, że w przyszłości będzie więcej takich przystanków w Lublinie. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama