Budżet Obywatelski to budżet partycypacyjny. Mieszkańcy zgłaszając projekty i głosując na te, któe mają być zrealizowane, decydują o części miejskiego budżetu. W tym roku można głosować na 2 projekty dzielnicowe i 2 ogólnomiejski. Prezydent Miasta Lublin przychylił się do 12 odwołań złożonych przez mieszkańców.
- Przeanalizowaliśmy wszystkie odwołania od ocen projektów złożone w tegorocznym budżecie obywatelskim. Patrzyliśmy przychylnie na wszystkie propozycje, niestety część z nich musiała zostać odrzucona ze względu na to, że nie spełniały wymogów formalnych. Te, do których nie było wątpliwości, zostaną dopuszczone do głosowania. Zapraszam do udziału w głosowaniu i do oddania swojego głosu na wybrane projekty - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
Głosować można na dwa sposoby - na stronie internetowej i za pośrednictwem papierowego formularza. Żeby zagłosować elektronicznie należy wejść na stronę lubelskiego Budżetu Obywatelskiego i oddać swój głos, potwierdzając go hasłem otrzymanym na telefon komórkowy. W przypadku osób poniżej 18 roku życia konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego, którzy muszą wprowadzić w formularzu do głosowania swoje imię i nazwisko oraz potwierdzić oświadczenie dotyczące zgody na głosowanie. Wybierając drugą opcję głosowania, kartę do głosowania należy osobiście przekazać pracownikowi w punkcie głosowania. Punkty będą w Biurach Obsługi Mieszkańców oraz w niektórych filiach Miejskiej Biblioteki Publiczneji. Władze miasta przypominają o zabraniu dokumentu tożsamości i nie przynoszeniu kart zebranych od innych osób.
Głosować może każda osoba, która jest na stałe zameldowana w Lublinie. Istnieje możliwość dopisania się do listy osób głosujących na projekty BO przez osoby mieszkające, ale niezameldowane w mieście. Aby to zrobić wystarczy podczas osobistego głosowania wypełnić znajdujące się na papierowej karcie do głosowania oświadczenie.