Reklama

Uwaga na Barszcz Sosnowskiego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Internet

Uwaga na Barszcz Sosnowskiego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wakacje to czas podróży pieszych i rowerowych oraz odkrywania różnych zakamarków naszych małych ojczyzn. Pamiętajmy jednak, że piękna na co dzień natura powiatu łukowskiego, może nieść również zagrożenia. Jednym z nich jest Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego to roślina o silnym działaniu toksycznym i alergizującym. Chwast wydziela parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla dzieci i osób cierpiących na alergie.

Kontakt z Barszczem Sosnowskiego powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, niegojące się rany i niezanikające blizny oraz zapalenie spojówek. Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin.

W przypadku kontaktu soku roślin z oczami, należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem). Jeśli doszło do podrażnienia skóry, objawy zapalne zmniejsza zastosowanie miejscowo maści (kremów).

W przypadku silnej reakcji alergicznej należy niezwłocznie trafić do placówki medycznej. Przypominamy, że zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, na właścicielu bądź zarządcy nieruchomości spoczywa obowiązek niedopuszczenia do rozprzestrzeniania się Barszczu Sosnowskiego jako rośliny gatunkowo obcej.

Jak zwalczyć niebezpieczną roślinę?

Stanowiska barszczu można niszczyć ręcznie lub mechanicznie (poprzez wykopywanie roślin lub ścinanie kwitnących pędów) oraz chemicznie, przy czym optymalnym rozwiązaniem jest działanie konsekwentne i skoordynowane w dużej skali, z użyciem różnych metod w zależności od wielkości populacji i miejsc jej występowania.

Niszczenie mechaniczne polegać może na ścinaniu pędów kwiatostanowych podczas pełni kwitnienia. Ponieważ barszcz po zakwitnięciu zawsze obumiera, takie działanie eliminuje populację. Metoda ta wymaga jednak konsekwentnego stosowania przez szereg lat. Można też barszcze wykopywać lub wycinać, przy czym ze względu na łatwość odrastania z szyi korzeniowej rośliny trzeba odcinać od korzenia najlepiej 10 cm poniżej poziomu gruntu.

Spośród niszczenia chemicznego skuteczne przeciw barszczom są środki zawierające glifosat. Dobre efekty daje stosowanie ich w połączeniu z metodami mechanicznymi, ewentualnie kilkukrotne w ciągu roku i kontynuowane przez kilka lat zwalczanie roślin za pomocą pestycydów (herbicydy). Po zniszczeniu roślin na powierzchni można znacząco ograniczyć odradzanie się ich z nasion poprzez usunięcie wierzchniej warstwy gleby i wykonanie orki oraz wapnowania gleby.

Osoby biorące udział w zwalczaniu barszczu Sosnowskiego muszą być wyposażone w odpowiednie ubrania ochronne.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie!

Należy unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną. W razie konieczności należy chronić skórę, ubierając się szczelnie, najlepiej w strój z materiałów syntetycznych, wodoodpornych, w tym rękawice z długimi rękawami. Materiały z włókien naturalnych (bawełniane, lniane wchłaniają sok i są penetrowane przez włoski roślin. Chronić należy także oczy, zakładając, gogle ewentualnie okulary.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE