- Bezpieczeństwo lubelskich seniorów jest dla nas priorytetem, dlatego zapewniamy im m.in. pomoc w postaci usług opiekuńczych. Mają one na celu wsparcie osób w wieku senioralnym, jak również mieszkańców z niepełnosprawnościami w codziennym, bezpiecznym funkcjonowaniu. Izolacja i konieczność dystansu jest trudna w szczególności dla najstarszych mieszkańców naszego miasta, którzy potrzebują kontaktu z drugą osobą, a przede wszystkim poczucia, że mają na kogo liczyć w trudnych chwilach. Niezwykle ważna jest świadomość, że nie jest się samemu w rzeczywistości, która nas obecnie otacza - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.
Pomoc jest kierowna do osób, które z różnych przyczyn nie radzą sobie z samodzielnym funkcjonowaniem. Wsparcie jest udzielanie w postaci usług opiekuńczych i obejmuje zaspokajanie codziennych potrzeb np. sprzątanie, przygotowanie posiłków, robienie zakupów, kontakt z lekarzem, opiekę higieniczną i pielęgnacyjną. Oprócz tego, możliwe jest udzielanie usług specjalistycznych dostosowanych do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności. Takie usługi są świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.
Prawo do skorzystania z usług przyznaje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie. Są one realizowane przez lubelskie organizacje pozarządowe m.in. Polski Czerwony Krzyż Lubelski Oddział Okręgowy, Stowarzyszenie Synergia oraz Lubelskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego. Obecnie z usług opiekuńczych korzysta w Lublinie ponad 1600 osób. W tym roku w budżecie miasta zabezpieczono na ten cel ok. 13 mln zł.
Szczegółowe informacje o kryteriach i warunkach uzyskania wsparcia można uzyskać w MOPR pod numerami tel.: 81 466 53 00, 81 466 53 31, 81 466 53 32 lub drogą elektroniczną: e-mail: centrum@mopr.lublin.eu.