Usługi opiekuńcze dla seniorów i niepełnosprawnych w codziennych sprawach w Lublinie

- Bezpieczeństwo lubelskich seniorów jest dla nas priorytetem, dlatego zapewniamy im m.in. pomoc w postaci usług opiekuńczych - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych | foto Miasto Lublin

wiadomosci Miasto Lublin przypomina osobom starszym i niepełnosprawnym o możliwości korzystania z usług opiekuńczych wspomagających ich w codziennych czynnościach. Prawo o przynanie usług przyznaje MOPR.

oprac. Joanna Niećko

Opublikowano: 30 października 2020 10:42 | Aktualizacja: 30 października 2020 09:56

- Bezpieczeństwo lubelskich seniorów jest dla nas priorytetem, dlatego zapewniamy im m.in. pomoc w postaci usług opiekuńczych. Mają one na celu wsparcie osób w wieku senioralnym, jak również mieszkańców z niepełnosprawnościami w codziennym, bezpiecznym funkcjonowaniu. Izolacja i konieczność dystansu jest trudna w szczególności dla najstarszych mieszkańców naszego miasta, którzy potrzebują kontaktu z drugą osobą, a przede wszystkim poczucia, że mają na kogo liczyć w trudnych chwilach. Niezwykle ważna jest świadomość, że nie jest się samemu w rzeczywistości, która nas obecnie otacza - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

 

Pomoc jest kierowna do osób, które z różnych przyczyn nie radzą sobie z samodzielnym funkcjonowaniem. Wsparcie jest udzielanie w postaci usług opiekuńczych i obejmuje  zaspokajanie codziennych potrzeb np. sprzątanie, przygotowanie posiłków, robienie zakupów, kontakt z lekarzem, opiekę higieniczną i pielęgnacyjną. Oprócz tego, możliwe jest udzielanie usług specjalistycznych dostosowanych do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności. Takie usługi są świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym. 

 

Prawo do skorzystania z usług przyznaje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie. Są one realizowane przez lubelskie organizacje pozarządowe m.in. Polski Czerwony Krzyż Lubelski Oddział Okręgowy, Stowarzyszenie Synergia oraz Lubelskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego. Obecnie z usług opiekuńczych korzysta w Lublinie ponad 1600 osób. W tym roku w budżecie miasta zabezpieczono na ten cel ok. 13 mln zł.

 

Szczegółowe informacje o kryteriach i warunkach uzyskania wsparcia można uzyskać w MOPR pod numerami tel.: 81 466 53 00, 81 466 53 31, 81 466 53 32 lub drogą elektroniczną: e-mail: [email protected].

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.