Reklama

Uniwersytet Otwarty KUL zaprasza

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KUL Lublin

Uniwersytet Otwarty KUL zaprasza - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wędrówka śladami nieistniejących miejscowości i akcja-reanimacja z okazji Światowego Dnia Książki. Najbliższe propozycje Uniwersytetu Otwartego KUL. Start 21 i 23 kwietnia.

Uniwersytet Otwarty KUL zaprasza na pokaz slajdów „Nieistniejące wsie, czyli co łączy Łemków i Niemców sudeckich”. Na wędrówkę śladami nieistniejących dziś miejscowości zaprasza Maria Matysiewicz.

Mniej lub bardziej oczywiste pozostałości dawnych miejscowości można napotkać w Beskidzie Niskim, Bieszczadach czy na Pogórzu Przemyskim, ale również na bliskim Lubelszczyźnie Roztoczu, czy też o wiele dalszych (zarówno geograficznie, jak i mentalnie) Sudetach. Czasem pamiątką po dużej osadzie są jedynie przydrożne krzyże i zdziczałe drzewa owocowe wśród bezludnych dziś gór, kiedy indziej można zwiedzać całe cmentarze z pięknymi nagrobkami, penetrować piwniczki dawnych domów lub zaglądać w czeluści studni, które dziesiątki lat temu dawały wodę mieszkańcom - mówi Matysiewicz.

Skąd wzięły się te - często piękne i tajemnicze - miejsca? Jak do nich trafić? Jak patrzeć, by odnaleźć ślady po obecności dawnych mieszkańców? Odpowiedzi na te i inne pytania w najbliższy czwartek 21 kwietnia o godz. 17.00 w sali 4 na parterze Kolegium Norwidianum KUL.

Natomiast w sobotę 23 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki wszyscy chętni - dzieci, młodzież, studenci, dorośli, seniorzy, a także całe rodziny mogą wziąć udział w \"Akcji-reanimacji\", czyli warsztatach ratowania starych książek i tworzenia pięknych zakładek. Warsztaty odbędą się od godziny 10.00 do 12.00 w Kolegium Jana Pawła II w sali 01c. Specjaliści z Oddziału Konserwacji i Zabezpieczenia Zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL pokażą jak naprawić takie książkowe \"usterki\", jak: rozdarte/brudne karty, pęknięty grzbiet czy wypadające pojedyncze kartki. Każdy, kto przyniesie własną uszkodzoną książkę, będzie mógł na miejscu, pod okiem fachowców, przełożyć teorię na praktykę. Najmłodsi zaś (oraz inni chętni) będą mogli dać upust fantazji podczas tworzenia wyjątkowych książkowych zakładek.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zainteresowane osoby zapraszamy do zapisów on-line na stronie internetowej www.open.kul.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE