Reklama

Reklama

UMCS w Lublinie włącza się w akcje pozyskiwania osocza od ozdrowieńców

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Screen z video Centrum Promocji UMCS, w którym prof. Zbigniew Pastuszak zachęca do wsparcia akcji

UMCS w Lublinie włącza się w akcje pozyskiwania osocza od ozdrowieńców  - Zdjęcie główne

Porof. Zbigniew Pastuszak | foto Screen z video Centrum Promocji UMCS, w którym prof. Zbigniew Pastuszak zachęca do wsparcia akcji

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej włącza się w akcję pozyskiwania osocza od osób, które przeszły koronawirusa. Jest ono podawane przechodzącym ciężkie zakażenie i powoduje, że takie osoby szybciej wracają do zdrowia lub łagodniej przechodzą chorobę.

Reklama

UMCS włącza się w pozyskiwanie osocza

 

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie włączył się w akcję pozyskiwania osocza od ozdrowieńców z COVID-19. Akcja skierowana jest do wszystkich członków społeczności akademickiej, ich bliskich oraz znajomych, którzy przeszli chorobę COVID-19 i zostali uznani za osoby zdrowe. 

 

- Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które zdaniem naukowców są skutecznym klinicznie oraz bezpiecznym sposobem wspomagania leczenia chorych na COVID-19. Jak wynika z badań, podanie osocza rekonwalescentów osobom chorym - może zmniejszyć śmiertelność u krytycznie chorych pacjentów. Prawie wszyscy pacjenci po terapii osoczem ozdrowieńców wykazują wzrost przeciwciał neutralizujących oraz zanik koronawirusa SARS-CoV-2 - informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS w Lublinie.

 

- Wspólnie z przyjaciółmi z kilku instytucji, w tym z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego włączamy się w ogólnopolską akcję, któa ma służyć zbieraniu  tzw. osocza. To płyn pozyskiwany z krwi - mówi prof. Zbigniew Pastuszak, prorektor UMCS ds. rozwoju i współpracy z gospodarką - Osocze podawane osobom przechodzącym ciężkie zakażenie, powoduje, że takie osoby szybciej wracają do zdrowia lub łagodniej przechodzą chorobę. 

 

Prorektor dodaje też, że wykorzystanie osocza w celach medycznych w przypadku zakażenia, jako pierwsi w Polsce rozpoczęli lekarze z Kliniki Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. 

 

- Jako uczelnia włączmay się w akcję pozyskiwania osocza, którą w naszym regione rozpoczeli również górnicy z Bogdanki, strażacy, policjanci i żołnierze. Jestem przekonany, że mamy bardzo wielu ludzi w naszym otoczeniu i społeczności, którzy przebyli chorobę i są chętni, by ratować żyie innych - podsumowuje prof. Pastuszak.

 
Kto może zostać dawcą?

 

Chętni do oddawania osocza mogą zgłaszać się do wybranego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Muszą to być osoby, które: są po zakażeniu i po wyzdrowieniu i u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów, albo 18 dni od zakończenia izolacji, albo 14 dni od uzyskania wyniku stwierdzającego miano przeciwciał anty SARS-CoV-2. co więcej, muszą to być osoby w wieku 18-65 lat, nie chorujące przewlekle. Osoby, które otrzymały transfuzję składników krwi oraz osoby po ciąży wymagają dodatkowych czynności w ramach kwalifikacji do oddania osocza - informacji w tym zakresie udziela wyznaczony lekarz w Centrum Krwiodawstwa.

 

Jak pobierane jest osocze? 

 

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której z pobranej krwi żylnej oddzielane jest osocze, a pozostałe elementy krwi są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły w tzw. cyklach. Jednorazowo pobierane jest 600 ml osocza (1 jednostka). Zabieg może być powtarzany nawet trzy razy w tygodniowych odstępach – decyduje o tym lekarz oraz dawca. Procedura trwa zazwyczaj 30-40 minut. Osoby, które nie mogą być zakwalifikowane do donacji metodą plazmaferezy mogą oddać krew pełną konwencjonalnie – uzyskana będzie 1. jednostka osocza dla chorych na COVID-19 oraz 1. jednostka koncentratu krwinek czerwonych przeznaczona do leczenia innych chorych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE