reklama

„Tu się nie mówi, tutaj się̨ godo” – wystawa multimedialna w Rogowie koło Kazimierza

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: nadesłane do redakcji

„Tu się nie mówi, tutaj się̨ godo” – wystawa multimedialna w Rogowie koło Kazimierza - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJuż 2 października 2016 r., o godz. 14.00, w starej remizie w Rogowie (pod Kazimierzem Dolnym) odbędzie się wernisaż multimedialnej wystawy ?Tu się nie mówi, tutaj się? godo?. Bohaterkami zdjęć oraz opowieści przygotowanych przez studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW są rolniczki ze Stowarzyszenia Kobiet Rogowianki ze wsi Rogów.

Wystawa „Tu się nie mówi, tutaj się̨ godo” to efekt etnograficzno-dziennikarskiego projektu studentów z Koła Naukowego Dokumentu Multimedialnego „Drgania”, działającego na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Celem przedsięwzięcia było uchwycenie związków między tożsamością̨ lokalną, tradycją i kuchnią. Studenci, po kilkumiesięcznej pracy koncepcyjnej, przedstawili wspomniane relacje w kontekście osobistych historii członkiń Stowarzyszenia Kobiet Rogowianki, a także związków regionu z lokalnymi produktami.   „W trakcie wyjazdu plenerowego do Rogowa studenci spędzili dwa dni z bohaterkami wystawy, towarzysząc im w polu i w kuchni”, mówi dr hab. Jacek Wasilewski, opiekun koła naukowego „Drgania”. „Rozmawiając o uprawie chmielu i pytając, dlaczego swojski olej rzepakowy jest lepszy od kupowanego, próbowali zrozumieć, skąd Rogowianki biorą swój zapał. Ten zapał, w wyniku którego półka w ich siedzibie, remizie strażackiej w Rogowie, ugina się od nagród i pucharów otrzymanych za udział w licznych konkursach kulinarnych. Zapewne goście wystawy sami znajdą odpowiedzi na te pytania, ponieważ podczas wernisażu będzie można skosztować lokalnych specjałów, przygotowanych właśnie przez Rogowianki”.

Wystawę „Tu się nie mówi, tutaj się̨ godo” zorganizowało Koło Naukowe Dokumentu Multimedialnego „Drgania” specjalizacji Dokumentalistyka, działające na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Projekt wsparła też Drukarnia Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej GAUDIUM, pomagając w produkcji zdjęć, plansz z napisami i pocztówek dokumentujących tradycję regionu.

Wystawa ma charakter otwarty. Można ją odwiedzać 2 października od 14.00, potem przez kolejne trzy weekendy w godzinach pracy remizy. Później będzie gościć także w Warszawie i Lublinie.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE