Reklama

Reklama

Trwa kampania społeczna "Dziesiąta bez smogu" w Lublinie

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Towarzystwo dla Natury i Człowieka prowadzi kampanię informacyjną na terenie dzielnicy Dziesiąta - "Dziesiąta bez smogu", na którą dzielnicowy samorząd przeznaczył 13 tys. zł. W ten sposób chcą namawiać mieszkańców np. do wymiany starych pieców.

Reklama

Towarzystwo dla Natury i Człowieka, które zajmuje się m.in. obroną dzikiej natury, dbaniem o dziedzictwo kulturowe oraz promowaniem ekologii, prowadzi kampanię społeczną "Dziesiąta bez smogu". W dzielnicy jest dużo domów jednordzinnych, które są ogrzewane za pomocą starych pieców, główny dworzec kolejowy i wiele samochodów. 

- Według tego co stwierdziła Straż Miejska w 2019 roku jeźdząc po wszytskich dzielnicach, dzielnica Dziesiąta obok Sławinka, była tą w któtej pomiary jakości powietrza wypadały najgorzej. Stacje minitoringowe są daleko stąd, więc myślę, że pomiary oficjalnego monitoringu podają inne dane niż powietrze którym oddychają mieszkańcy. Widać jednak, że zaczyna to docierać do śwadomości mieszkańców i samorządu dzielnicowego. Nasze działania wzięły się stąd, że z inicjatywą wyszła Rada Dzielnicy Dziesiąta, która przeznaczyła pieniądze, nie na kolejny krzywy krawęźnik albo siłownię na świeżym powietrzu, tylko na edukację na rzecz czystego powietrza - mówi Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Przewodniczący Rady Dzielnicy podkreśla, że problem smogu jest problemem, który przewija się od lat w dzielnicy, zwłaszcza w orkesie jesienno-zimowym i w miejscach, gdzie jest zabudowa jednrodzinna. Dodaje, że szczególnie wieczorami widać dym, który utrudnia oddychanie i ogranicza widoczność. 

- Dlatego w tym roku Rada jednoznacznie uznała, że trzeba przeprowadzić działania informacyjne wśród mieszkańców. Chcemy informować dlaczego smog jest taki szkodliwy oraz w jaki sposób przeciwdziałać temu zjawisku i chdozi tu np. o wymianę pieców. W związku z tym Rada przeznaczyła na kampanię informacyjną 13 tys. zł. - mówi Marcin Krupiński przewodniczący Rady Zarządu Dzielnicy Dziesiąta.

W ramach kampanii Towarzystwo dla Natury i Człowieka odwiedza mieszakńców m.in pod ich domami i rozmawia z nimi oraz wręcza broszury z najważniejszymi informacjami. Organizowane są też spotkania online, które sa poświęcone temu jak dbać o czyste powietrze na co dzień, jakie paliwa do ogrzeania są wskazane, czego nie powinno się robić. Są reż spotkania z których można dowiedzieć się wszystkiego na temat dotacji na wymianę pieca. Spotkania odbywają się na profilu Facebook "Lublin bez smogu". Jedno z nich zaplanowane jest na czwartek (3 grudnia) na godzinę 17.00., a kolejne na niedzielę (6 grudnia). 

Przedstawiciele Towarzystwa i Dziesiątej podkreślają również, że Lubelszczyzna jest jednym z trzech województw w całym kraju, które nie ma uchwały antysmogowej. Ale w styczniu 2021 roku do sejmiku województwa ma trafić projekt zakładający, że do końca 2024 roku najbardziej emisyjne kotły centralnego ogrzewania będą musiały być wycofane - tzw. kopciuchy. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy