Reklama

Reklama

Tarcza antykryzysowa 5.0. Kończy się czas na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Tarcza antykryzysowa 5.0. Kończy się czas na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek - Zdjęcie główne

Dotąd ZUS w województwie lubelskim umorzył firmom składki na łączną kwotę ok. 1,5 mln złotych, a w całym kraju zwolnienie sięgnęło ponad 50,5 mln złotych | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 30 listopada mija termin złożenia wniosku o zwolnienie ze składek na ubezpieczenia dla branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 5.0. Na Lubelszczyźnie ZUS umorzył firmom składki na kwotę już ok. 1,5 mln złotych.

Reklama

Z powodu pandemii koronawirusa w Polsce wiele firm ma znacznie ograniczoną działalność i boryka się z problemami finansowymi. Rząd wprowadził tzw. tarczę antykryzysową 5.0., żeby pomóc przedsiębiorcom dotkniętych kryzysem. Chodzi o branżę turystyczną, estradową i wystawienniczą.

 

Na mocy piątej wersji tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy tych branż mogą być zwolnieni ze składek na ubezpieczenia za lipiec, sierpień i wrzesień. Warunkiem umorzenia jest złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych maksymalnie do 30 listopada. Wsparcie dotyczy firm, które powstały przed 30 czerwca tego roku i na dzień złożenia wniosku prowadzą przeważającą działalność w ramach kodów PKD wskazanych w tarczy.

 

- Należy również wykazać 75-procentowy spadek przychodów z tej działalności w porównaniu z przychodami z tej działalności z tych samych miesięcy 2019 roku. Porównujemy pierwszy miesiąc z wniosku o zwolnienie z tym samym miesiącem 2019 roku - dodaje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

 

Do końca października, przedsiębiorcy musieli też przekazać dokumenty rozliczeniowe za miesiące objęte wnioskiem. Wniosek trzeba złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Ma symbol RDZ-B. ZUS przekazuje informacje o rozstrzygnięciu wniosku na PUE lub pocztą.

 

- Jeśli firma opłaciła składki, a potem dostała informację o zwolnieniu, może wystąpić do ZUS o zwrot nadpłaty. Nadpłata wróci do przedsiębiorcy pod warunkiem, że nie ma on zaległości na koncie z innych okresów - informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

 

Dotąd ZUS w województwie lubelskim umorzył firmom składki na łączną kwotę ok. 1,5 mln złotych, a w całym kraju zwolnienie sięgnęło ponad 50,5 mln złotych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE