Reklama

Reklama

Światowy Dzień Mokradeł w Lublinie

Opublikowano: sob, 30 sty 2021 15:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W dniach 2-4 lutego Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej zorganizuje Światowy Dzień Mokradeł. W programie sa prelekcje i wystawa fotografii.

Reklama

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie organizuje czwartą edycję Światowego Dnia Mokradeł, która odbędzie się pod hasłem "Mokradła i woda” na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. Z powodu pandemii tegoroczna edycja odbędzie się w formie online. 

- Entuzjaści mokradeł - pracownicy i studenci Wydziału, podzielą się swoją wiedzą na temat tych fascynujących ekosystemów. Od czterech lat, podążając za ogłaszanymi corocznie hasłami przewodnimi obchodów Światowych Dni Mokradeł, eksplorujemy z Państwem coraz to nowe rejony wiedzy, wspólnie starając się spojrzeć na mokradła z coraz to innej strony. W tym roku na mokradła poprowadzi nas woda. Najbardziej oswojona i banalna ze wszystkich znanych nam substancji? Żywioł? Zagadka? Co dzieje się, kiedy woda, mokradła i człowiek spotykają się we wspólnej przestrzeni? Zapraszamy do wspólnej podróży przez mokradła i poszukiwania odpowiedzi na zadane pytania  informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS w Lublinie. 

2 lutego o godzinie 10.00 odbędzie się prelekcja "Człowiek, woda i mokradła - ciągła walka czy pokojowe współistnienie?", którą wygłoszą dr K. Mięsiak-Wójcik, dr J. Sposób, dr M. Suchora. Aby wziąć w niej udział należy przesłać zgłoszenia na adres: [email protected] Z kolei 4 lutego o godz. 17.15 zaplanowana jest prelekcja "Współuzależnieni od wody: mokradła i człowiek" w ramach cotygodniowych odczytów Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Wydarzenie będzie transmitowane przez MS Teams. Aby wziąć udział w odczycie wystarczy kliknąć link do transmisji znajdujący się na stronie internetowej UMCS.

Przewidziano też wydarzenie towarzyszące, czyli wystawę fotograficzną online "Chwytając wodę - w mokradłach i w obiektywie" przygotowana przez członków Studenckiego Koła Fotografii Przyrodniczej UMCS.

Dzień Mokradeł obchodzony jest od 1997 roku, obecnie w blisko 100 krajach. W tradycję tę włącza się równie UMCS. Wydarzenie ma aspekt edukacyjny i jest adresowane do uczniów szkół średnich oraz wszystkich, którzy związani są z tematyką terenów podmokłych.

- Należy podkreślić, że obszary mokradłowe mają nieocenione znaczenie w prawidłowym bilansie wodnym środowiska. Zwłaszcza teraz, gdy obserwujemy zachodzące zmiany klimatyczne, które dzieją się niemal na naszych oczach - dodaje Aneta Adamska.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy