Reklama

"Światło dla Białorusi" w geście solidarności na lubelskim ratuszu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

"Światło dla Białorusi" w geście solidarności na lubelskim ratuszu - Zdjęcie główne

Lublin włączy się w akcję "Światło dla Białorusi". Ratusz roświetli iluminacja flagi używanej jako symbol białoruskiej państwowości przez antyłukaszenkowską opozycję | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto Lublin włącza się w ogólnoświatową akcję „Światło dla Białorusi”. Dlatego w najbliższy weekend (12 i 13 września), w godzinach 18.00-01.00 lubelski Ratusz rozświetli się kolorami biało-czerwono-białej flagi Białorusi.

"Światło dla Białorusi" w geście solidarności 

 

Akcja "Światło dla Białorusi" jest wyrazem wyrazem solidarności i wsparcia dla Białorusinów walczących o wolność i demokrację. Ma to związek z wyborami prezydenckimi, które odbyły się na Białorusi ok. miesiąc temu. Zdaniem wielu Białorusinów wybory zostały sfałszowane przez wcześniejszego i obecnego prezydenta Aleksandra Łukaszenkę. Od tamtej pory trwają protesty i manifestacje. Największa odbyła się póki co w Mińsku i uczestniczyło w niej ok. 200 tys. osób.

 

- Przyglądamy się dynamicznie zmieniającej się sytuacji na Białorusi. Białorusini nie tylko przełamali własny strach, ale także pokazali całej Europie, że chcą należeć do rodziny wolnych, europejskich państw. Chcemy też, aby czuli nasze wsparcie. Wolność jest niezbywalnym prawem każdego człowieka i nie zgadzamy się na łamanie demokratycznych praw obywateli. W geście solidarności z Białorusinami, Lublin dołączy do międzynarodowej inicjatywy na rzecz wolnych i demokratycznych wyborów na Białorusi - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

 

 

Inicjatorami akcji są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza oraz Narodowe Centrum Kultury. 

 

Nieprzypadkowy wybór flagi

 

Sama akcja #lightforbelarus ("Światło dla Białorusi") polega na iluminacji siedzib i obiektów instytucji kultury oraz innych obiektów publicznych w całej Polsce oraz w Europie i na świecie historycznej, biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Flaga składa się z trzech pasów: dwóch białych i czerwonego pomiędzy nimi. Wybór historycznej flagi jest nieprzypadkowy. Została ona przyjęta w 1918 roku przez władze Białoruskiej Republiki Ludowej i jest również jej symbolem na emigracji. Od 1995 roku nie jest już oficjalną flagą kraju. Obecnie jest symbolem białoruskiej państwowości przez antyłukaszenkowską opozycję.

 

Po rozpadzie Związku Radzieckiego, w drodze referendum prezydent Aleksander Łukaszenka rozporządzeniem zatwierdził inną flagę jako oficjalną. Ma dwa poziome pasy - szeroki czerwony, wąski zielony i pionowy pas z czerwonym ornamentem ludowym na białym tle. Jest ona oficjalną flagą kraju od 25 lat.

 

Lublin miastem partnerskim białoruskiego Mińska, Brześcia i Witebska

 

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Białorusią zostały nawiązane po uzyskaniu niepodległości przez ten kraj w grudniu 1991 roku. Polska była jednym z pierwszych państw, które uznały jej niepodległość. Wśród miast partnerskich i zaprzyjaźnionych Miasta Lublin są Brześć, Mińsk, a od 2018 roku również Witebsk.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE