reklama
reklama

Spowiedź przed świętami. Za te grzechy ksiądz nie da ci rozgrzeszenia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Spowiedź przed świętami. Za te grzechy ksiądz nie da ci rozgrzeszenia - Zdjęcie główne

Są grzechy, po wyznaniu których usłyszycie od księdza: Nie mogę udzielić Ci rozgrzeszenia. Co wtedy? | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWybieracie się przed świętami Bożego Narodzenia do spowiedzi? Zobaczcie, za co ksiądz nie da Wam rozgrzeszenia. I to niezależnie od kościoła, w którym pójdziecie do konfesjonału.
reklama

Spowiedź w życiu katolika jest bardzo ważną praktyką. Według katechizmu Wielkanoc to okres, w którym każda praktykująca osoba powinna przystąpić do sakramentu pokuty i przyjąć Komunię Świętą. Wiele osób nie wyobraża sobie również bez spowiedzi świąt Bożego Narodzenia. 

Za te grzechy nie dostaniecie rozgrzeszenia od żadnego księdza

Obowiązek nałożony przez Kościół poprzez przykazania kościelne w przypadku szczerej spowiedzi wiąże się jednak z ryzykiem nieotrzymania rozgrzeszenia.  

Na liście grzechów figurują czyny i zachowania zabraniające kapłanowi udzielenia rozgrzeszenia. O czym mowa? Wyjaśnia to ks. Rafał Główczyński, z parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Piastowie, który na YouTube prowadzi kanał "Ksiądz z osiedla".

reklama

Jak wylicza, jednym z takich grzechów jest życie w konkubinacie.

– Jeżeli powiecie księdzu, że macie wspólne lokum i jedno miejsce do spania i będziecie chcieli dostać rozgrzeszenie, to ksiądz wam przypomni, że Pan Jezus powiedział: Jeżeli ktokolwiek bierze tą, która nie jest jego żoną, ten popełnia cudzołóstwo. Z biblijnego punktu widzenia osoby, które mieszkają razem bez ślubu, żyją w grzechu i żaden ksiądz nie da w tej sytuacji rozgrzeszenia – wyjaśnia kapłan. 

Podobnie sytuacja wygląda, jeżeli chodzi o życie z osobą, która ma męża lub żonę, nawet w przypadku, gdy jest po rozwodzie cywilnym. – Przysięga małżeństwa obowiązuje aż do śmierci. Ksiądz w takim przypadku powie, że należy ratować ten związek, który wcześniej mieliśmy zawarty przed Bogiem – zaznacza ks. Rafał Główczyński.

reklama

Odszedłeś z Kościoła? Czeka Cię wizyta u biskupa i sporo pracy  

Kolejną przeszkodą w uzyskaniu rozgrzeszenia jest apostazja. Jeżeli apostata wyzna księdzu, że chce wrócić, ten przyzna, że się z tego cieszy, jednak wyjaśni, że teraz potrzebne jest trochę wysiłku, aby "odkręcić" wcześniej podjętą decyzję. Przede wszystkim trzeba się wówczas skontaktować z księdzem biskupem, żeby pewne rzeczy uporządkować. Chodzi, m.in. o ponowne wyznanie swojej wiary. 

Rozgrzeszenia nie dostaniemy również za pobicie lub zabójstwo... biskupa. – Jeżeli ktoś to robi z powodu wiary, i robi to z nienawiści do Jezusa, bo będzie widział w biskupie tego, którego Pan Bóg wybrał,  to wtedy jest to grzech ciężki. Zwykły ksiądz nie może takiego grzechu rozgrzeszyć, w tym wypadku trzeba go wyznać przed księdzem biskupem, oczywiście nie chodzi o tego, którego zaatakowaliśmy – dodaje autor kanału "Ksiądz z osiedla". Warto jednak dodać, że to uregulowanie jest raczej ciekawostką historyczną niż czymś, co zaprząta głowę katolików. Podobnie jak kolejne, z którego wynika, że grzechem ciężkim jest również zaatakowanie lub zamordowanie papieża. 

reklama

Niedozwolone przez Kościół jest również odprawianie mszy świętych, spowiadanie oraz udzielanie jakiegokolwiek sakramentu, jeżeli nie jest się księdzem. Ks. Rafał wyjaśnia, że fachowo nazywa się to uzurpowanie sobie władzy święceń. W tym przypadku, rozgrzeszenia może udzielić również tylko ksiądz biskup. 

Spowiedź, która nie zakończy się rozgrzeszeniem 

Na liście znalazła się również próba zawarcia małżeństwa przez księdza lub siostrę zakonną oraz znieważenie najświętszego sakramentu (przyjęcie komunii świętej po to, aby później np. ją wyrzucić, lub podeptać). 

Z pozostałymi grzechami księża generalnie nie mają problemu, więc, jeżeli macie coś na sumieniu i w sercu, to zachęcam, aby pójść do spowiedzi. Jeżeli ktoś ma obecnie sytuację, która uniemożliwia otrzymanie rozgrzeszenia , bo na przykład z kimś mieszka, to pomódlcie się do Pana Boga, aby dał Wam siłę do tego, by być znowu blisko Jezusa i by móc otrzymać rozgrzeszenie oraz przyjąć komunię świętą

reklama

– zachęca ks. Rafał Główczyński. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama