Reklama

Siedem bram Jerozolimy w Lublinie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: lublin.eu

Siedem bram Jerozolimy w Lublinie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już 9 lutego w CSK odbędzie się koncert pod przewodnictwem Krzysztofa Pendereckiego.


Siedem bram Jerozolimy wybrzmi w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur z okazji zakończenia obchodów jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin, rozpoczęcia obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę „Lublin 1918 – 2018. Inspiruje nas wolność” oraz obchodów 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Utwór ma charakter oratoryjny. Został napisany przez Krzysztofa Pendereckiego na zamówienie Jerozolimy, z okazji jubileuszu 3000 lat miasta. Jego prawykonanie odbyło się tam w 9 stycznie 1997 roku. W Polsce pierwszy raz wybrzmiało 14 marca 1997 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Na czym polega wyjątkowość oratorium Pendereckiego?
Jest to utwór rozpisany na pięć głosów solowych, recytatora, trzy chóry mieszane i orkiestrę. Pierwotnie dzieło miało być symfonią, ostatecznie jednak przybrało formę wokalno-instrumentalną.
Skąd tytuł?
Zarówno tytuł, jak i budowa (dzieło zostało podzielone na siedem części) nawiązuje do siedmiu bram prowadzących do Świętego Miasta. Warstwa tekstowa utworu opiera się na fragmentach Starego Testamentu w tłumaczeniu z Wulgaty, zapowiadających nadejście Mesjasza. Są to między innymi Psalmy Dawida, Księga Izajasza, Daniela, Ezechiela, Jeremiasza. Fragmenty z proroctwa Ezechiela, znajdujące się w szóstej części kompozycji, zawsze wykonywane są w języku narodowym publiczności.

Zdaniem samego kompozytora Siedem bram Jerozolimy jest kontynuacją utworów takich jak Pasja według św. Łukasza, Magnificat, Te Deum czy Polskie Requiem.

Jubileuszowy koncert odbędzie się 9 stycznia, o godzinie 19:00 w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Dyrygować będzie Maestro Krzysztof Penderecki.

Wykonawcy:
Chór Filharmonii Krakowskiej
Maciej Tworek – asystent dyrygenta
Teresa Majka-Pacanek – przygotowanie chórów
Iwona Hossa – I sopran
Karolina Sikora – II sopran
Anna Lubańska – mezzosopran
Adam Zdunikowski – tenor
Piotr Nowacki – bas
Sławomir Holland – narrator
Maestro Krzysztof Penderecki – dyrygentUdostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE