reklama
reklama

Sensacyjne odkrycie archeologiczne na Lubelszczyźnie. "Cechy pochówku antywampirycznego" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sensacyjne odkrycie archeologiczne na Lubelszczyźnie. "Cechy pochówku antywampirycznego" [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPrzy okazji remontu w Chełmie natrafiono na dwa pochówki dziecięce.
reklama

W trakcie prac ziemnych dokonano odkrycia archeologicznego. Zostało odkyte przy okazji remontu muru ogrodzeniowego dawnych ogrodów biskupów unickich na Górze Chełmskiej w Chełmie. Podczas usuwania korzeni drzewa natrafiono na dwa dziecięce pochówki szkieletowe.
 
 
- Już samo odnalezienie pochówków w miejscu, które według przekazów historycznych nie było identyfikowane z żadnym ze znanych cmentarzy na Górze Chełmskiej, stanowiło sensację. Jednak największe zdumienie wzbudził jeden z pochówków, który miał cechy pochówku antywampirycznego - informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Zdaniem archeologa prowadzącego badania, dr. Stanisława Gołuba, był to bez wątpienia pochówek atypowy. Wskazywało na to oddzielenie głowy zmarłego od tułowia i wtórne (?) złożenie czaszki do jamy grobowej twarzą do ziemi oraz ułożenie na tułowiu zmarłego kamieni. Dodatkowo, pochówek był najprawdopodobniej oznaczony dwoma słupami (?) od wschodu i zachodu, o czym świadczą zachowane dołki posłupowe. Pochówek z twarzą do ziemi, odcięcie głowy czy przyciśnięcie ciała kamieniem/kamieniami, to jedne z metod pochówku stosowane w celu zapobieżenia wyjścia z grobu osoby uważanej za istotę demoniczną.
 
LWKZ dodaje, że oba pochówki datowane są na podstawie stratygrafii i ceramiki na okres wczesnego średniowiecza - XIII w.
 
- Jamy grobowe wkopane były w calec kredowy, a zmarłych pochowano bez trumien. Szkielety były ułożone na wznak, na linii wschód-zachód, czaszkami od zachodu. Oba pochówki były bez wyposażenia. Odkryte pochówki zostały zadokumentowane i wydobyte z jam grobowych. Wyeksplorowane szkielety czekają na analizę antropologiczną, która z pewności przyniesie dodatkowe informacje o tym wyjątkowym odkryciu - podsumowuje LWKZ.
 

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama