Żuk obiecuje: przyszły rok bez podwyżek podatków i opłat za śmieci. Co z parkowaniem?

Prezydent Lublina - Krzysztof Żuk ogłosił swoje zamierzania do budżetu miasta na 2021 rok. Obiecał m.in. niewiele podwyżek. | foto Maciej Rukasz - Zbiory Urzędu Miasta Lublin

wiadomosci Prezydent Lublina ogłosił założenia do budżetu miasta na 2021 rok. Większość opłat w tym za wywóz odpadów i parkowanie, zostanie na obecnym poziomie.

Joanna Niećko

Opublikowano: 15 września 2020 13:20 | Aktualizacja: 15 września 2020 17:03

W pierwszej kolejności potrzeby mieszkańców i inwestycje

 

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk ogłosił swoje założenia do budżetu miasta na 2021 rok. 

 

- Priorytetem w przyszłym roku jest finansowanie obligatoryjnych zadań miasta w celu zaspokojenia bieżących potrzeb mieszkańców oraz realizacja inwestycji służących mieszkańcom i sprzyjających rozwojowi miasta. Konieczna jest optymalizacja i dalsza racjonalizacja wydatków bieżących, która pozwoli z jednej strony na zabezpieczenie środków finansowych przeznaczonych na rozwój Lublina, a jednocześnie jest warunkiem koniecznym do utrzymania stabilności finansowej miasta w 2021 roku. Realizacja tego celu będzie zadaniem trudnym w związku z obecną sytuacją wywołaną pandemią Covid-19 oraz dużym stopniem niepewności, co do dalszych perspektyw wzrostu gospodarczego kraju, a w następstwie także dynamiki dochodów miasta. Dlatego będziemy konsekwentnie poszukiwać najkorzystniejszych metod pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację zadań infrastrukturalnych w kolejnych latach - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

 

Za co zapłacimy tyle samo, a za co więcej?

 

Wiadomo już, że prawdopodobnie nie będze wyższych opłat na wywóz odpadów. Ceny zostaną utrzymane na obecnym poziomie (obowiązują od lutego 2019 roku), przy czym mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą korzystać z przydomowych kompostowników i dzięki temu zaplacić mniej za wywóz. Na obecnym poziomie możliwe, że zostaną też m.in. stawki podatku od nieruchomości, od środków transportowych, za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych, czynsze za mieszkania komunalne, opłaty za korzystanie z cmentarzy na Majdanku i przy ul. Białej oraz ceny za korzystanie z miejskich szaletów.

 

W planach nie ma również przywracania opłaty targowej i za posiadanie psa. Wiadomo też już, że nie będzie zmian w cenniku komunikacji miejskiej (z wyjątkiem podwyższenia cen za bilety okresowe dla niepłącących podatków w Lublinie, co będzie obowiązywać już jesienią). Nie zmienią sie też ceny za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania i zajmowanie pasa drogowego np. reklamą i ogródkiem gastronomicznym. Zostały zamrożone opłaty za wychowanie przedszkolen i pobyt w bursach szkolnych, ale wzrosną ceny za żłobki. Podwyżki za żłobki mają związek z rządowymi planami, żeby podnieść wynagrodzenie minimalne za pracę do 2,8 tys. zł, więc za żłobki trzeba będzie zapłacić 280 zł, ponieważ opłata to 10 proc. minalnego wynagrodzenia.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.