Reklama

Roztocze stanie się Euroregionem?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Lubelskie.pl

Roztocze stanie się Euroregionem? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości "Euroregion Roztocze ? szansą na rozwój pogranicza polsko-ukraińskiego" ? pod takim tytułem odbyła się 7 lutego 2020 r. konferencja w Tomaszowie Lubelskim.

Jej celem było uzyskanie opinii samorządów na temat zasadności utworzenia „Euroregionu Roztocze”, określenie intencji, form oraz zakresu przyszłej współpracy. Jednym z argumentów przemawiającym za powstaniem takiego obszaru była decyzja Międzynarodowego Zespołu Ekspertów UNESCO z ubiegłego roku o ustanowieniu Transgranicznego Rezerwatu Biosfery „Roztocze”.

– Ta inicjatywa pozwoli pokazać Europie turystyczne walory Roztocza. Szansą rozwoju Lubelszczyzny jest nie tylko rolnictwo ekologiczne, nie tylko wielka chemia w puławskich Azotach i węgiel w Bogdance z potencjalną budową nowej kopalni koło Chełma, ale przede wszystkim turystyka i skierowanie naszych zainteresowań na to, co nazywa się polityką prozdrowotną, uzdrowiskową- mówił marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski.

Oprócz rozwoju turystyki zostanie położony nacisk na rozbudowę infrastruktury drogi wojewódzkiej, certyfikację obiektów turystycznych i regionalnych produktów czy ochronę środowiska naturalnego przygranicznych terenów. W planach znajduje się także modernizacja przejść granicznych. Także dla Ukrainy jest to szansa na rozwój turystyki i rozwój gospodarczy. Podczas obrad przedstawiciele samorządów podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia Euroregionu Roztocze. 

W najbliższym czasie planowane jest podjęcie przez organy stanowiące samorządów Polski i Ukrainy uchwał o przystąpieniu do Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu „Roztocze” w oparciu o przepisy krajowe. Następnym krokiem jest powołanie Stowarzyszenia Transgranicznego Euroregion „Roztocze”. Procedura prawna Rzeczypospolitej Polskiej wymaga uzyskania pozytywnej opinii Ministra Spraw Zagranicznych, Marszałka Województwa oraz Wojewody.

Rozmowa o Roztoczu wpisuje się w podjęte działania nad nowym Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Lubelskiego na lata 2021-2027 oraz prace nad programami unijnymi w obszarze rozwoju obszarów wiejskich i transgranicznych.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE