Reklama

Reklama

Rondo na lubelskim Czechowie imienia Margaret Thatcher. Radny Brzozowski: Była przeciwniczką promowania homoseksualizmu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Rondo na lubelskim Czechowie imienia Margaret Thatcher. Radny Brzozowski: Była przeciwniczką promowania homoseksualizmu - Zdjęcie główne

Radny Stanisław Brzozowski powiedział na forum, że w 1961 roku Thatcher zaproponowała, aby przywrócić karę chłosty. Podkreślał również, że była przeciwniczką zniesienia kary śmierci i sympatyzowała z Augusto Pinochetem - dyktatorem Chile | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Decyzją radnych niedawno wybudowane rondo przy ul. Choiny na wysokości ul. Pienińskiej (Czechów Północny) zostało nazwane imieniem Margaret Thatcher - premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990, która była nazywana "Żelazną Damą".

Reklama

Radni w hołdzie "Żelaznej Damie"

 

Na ostatniej sesji Rady Miasta Lublin (15 października) przyjęto uchwałę, którą przygotował radny Marcin Bubicz, a inni podpisali sie pod nią.

 

 

- Margaret Thatcher darzyła Polskę i Polaków szczególną sympatią, a w roku 1988 była pierwszym brytyjskim Premierem, który odwiedził Polskę. Czynnie wspierała polską opozycję demokratyczną. Świadczyć o tym może jej wystąpienie przeciwko wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego w filmowym przesłaniu do Polaków „Let Poland be Poland" (Żeby Polska była Polską) w 1982 roku, jej spotkanie z liderami Solidarności na czele z Lechem Wałęsą na plebanii Kościoła pw. Św. Brygidy, czy oficjalne poparcie dla NSZZ Solidarność poprzez wnioskowanie o jego ponowną legalizację - napisali radni w uzasadnieniu projektu uchwały.

 

Radny: chciała przywrócić karę chłosty, była przeciwniczką promowania homoseksualizmu

 

Kilkoro radnych zabrało głos w dyskusji nad uchwałą.

 

- W uchwale jest postawiony główny nacisk na zasługi Margaret Thatcher dla Polski i obalenia komunizmu. Pozwolę sobie uzupełnić informacje o niej i przedsatwić ją w innym świetle, bo być może będzie to miało wpływ na wynik głosowania - mówił Stanisław Brzozowski (Prawo i Sprawiedliwość).

 

 

Radny wspomniał m.in o tym, że w 1961 roku zaproponowała, aby przywrócić karę chłosty. Podkreślał również, że była przeciwniczką zniesienia kary śmierci i sympatyzowała z Augusto Pinochetem - dyktatorem Chile. - Przez to była bardzo niepopularna w środowiskach lewicy, a wręcz znienawidzona - informował Brzozowski. 

 

Dodawał też, że była przeciwniczką promowania homoseksualizmu oraz zwolenniczką wychowywania dzieci w duchu tradycjnych wartości. 

 

- Była bardzo wyrazistym politykiem. Takich polityków już dzisiaj nie ma - stwierdził Brzozowski. - Myślę, że na tle trwającej właśnie rewolucji antykulturowej w Stanach Zjednczonych, gdzie są obalane pomniki ludzi sławnych, z przeszłości, którzy mają jakieś zasługi, my idziemy swoją polską, niezależną drogą i stawiamy pomnik osobie, która na to zasługuje. 

 

Radni przeciwnych obozów jednogłośni

 

Marcin Bubicz przypomniał o związkach 'Żelaznej Damy" z Polską i Lublinem.

 

- W lipcu 1980 roku na biurko Margaret Thatcher trafił raport o tym co dzieje się w Lublinie. Chodzi o to, że ludzie wyszli protestować i o wydarzenia Lubelskiego Lipca 80. Jest tym zaskoczona i zaczyna interesować się tym, co dzieje się w Polsce i jak można jej pomóc - mówił Marcin Bubicz (klub radnych prezydenta Krzysztofa Żuka) - Po tym Thatcher żywo zainteresowała się co dzieje się w Polsce i o sytuacji naszego kraju rozmawiała m.in. z Jimmym Carterem, ówczesnym porezydebtem USA i na spotkaniach brytyjskiego rządu - dodawał.

 

 

- Cieszy mnie to, że różnimy się poglądami politycznymi i czasem spieramy się, ale radny Bubicz (Marcin Bubicz jest najmłodszym radnym, a kiedyś był przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Lublin - przyp. red.) reprezentuje sektor młodzieży, która zastapi nas - starszych i cieszę się, że kultywuje tradycje historii - mówił z kolei Zbigniew Ławniczak (PiS). 

 

Marcin Nowak: Nie ma sesji, żeby radny Brzozowski mnie nie zadziwił

 

- Pamiętam jak około 10 lat temu przygotowywałem projekt uchwały w sprawie nadania nazwy rondu usytuowanemu na Sławinie, które nosi teraz imię Ronalda Regana (prezydent USA w latach 1981-1989 - przyp.red.). Wtedy pojawił się wśród wolnościowców, postulat żeby w miejskim nazewnictwie znalazła się też Margaret Thatcher, czyli architekt obalenia komuznimu. Dlatego dziwią mnie słowa Stanisława Brzozowskiego, ale to już chyba nie ma sesji, by pan radny mnie nie zadziwił - dodawał Marcin Nowak (klub prezydenta Żuka). 

 

 

- Powstrzymałbym się od krytycznych uwag w stosunku do radnego Brzozowskiego, ponieważ dodał on tylko kilka szczegółów, których nie ma w uzasadnieniu uchwały, a mają dosyć istotne znaczenie - stwierdził Piotr Gawryszczak (PiS).

 

Lipko doczeka się upamiętnienia?

 

Przy okazji dyskusji o upamiętnieniu Margaret Thatcher adna Małgorzata Suchanowska (PiS) zaproponowała, by radni jak naszybciej przygotowali uchwałę dotyczącą upamiętnienia Romualda Lipki - kompozytora z Budki Suflera.

 

- Mamy pewien pomysł, że w tamtym obszarze miasta będziemy chcieli oddać hołd Romaualdowi Lipce - oznajmił Artur Szymczyk, zastepca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju. 

 

Niemal jednogłośni

 

Uchwała została przyjęta przy 29 głosach "za" i jednym wstrzymującym się. 

 

Lublin nie jest jedynym miastem, które uhonorowało Żelazną Damę. Thatcher jest honorową obywatelką Gdańska, Krakowa i Pozania, a Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu i Uniwersytet Łódzki wręczyły jej doktoraty honoris causa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE