reklama
reklama

Rok szkolny 2023/2024. Zobacz, jak wygląda kalendarz. Kiedy uczniowie doczekają się dni wolnych od nauki?

Opublikowano:
Autor:

Rok szkolny 2023/2024. Zobacz, jak wygląda kalendarz. Kiedy uczniowie doczekają się dni wolnych od nauki? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
13
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościMinisterstwo Edukacji i Nauki opublikowało kalendarz roku szkolnego 2023/2024. Sprawdźcie, kiedy uczniowie mogą liczyć na dłuższą przerwę od nauki.
reklama

Mimo że jeszcze trwają wakacje, poznaliśmy już kalendarz na nachodzący rok szkolny. Wiemy, kiedy rozpocznie się przerwa świąteczna, ferie i kiedy odbędą się ważne dla uczniów egzaminy. 

Rok szkolny 2023/2024. Ten kalendarz zaciekawi każdego ucznia

Licząc weekendy, tegoroczne wakacje trwają 71 dni! Przypomnijmy, że w tym roku dzieci do szkoły wracają nie 1, a 4 września, co oznacza, że nadchodzący rok szkolny będzie krótszy. W przyszłym roku, na 366 dni roku szkolnego, uczniowie 180 dni spędzą poza szkołą, w tym aż 109 przed wakacjami! Jak to możliwe? 

reklama

Oficjalnie rok szkolny zaczyna się 1 września, a kończy formalnie – uwaga – 31 sierpnia następnego roku kalendarzowego. Dlatego też liczy tyle samo dni, co rok kalendarzowy, choć oczywiście dla dzieci kończy się on przed wakacjami.  Według obowiązującego obecnie rozporządzenia Ministra Edukacji zakończenie roku odbywa się w ostatni piątek czerwca. W kolejnym roku szkolnym będzie to 21 czerwca 2024 roku. Przerwa wakacyjna potrwa od 22 czerwca do 31 sierpnia, łącznie będzie to znowu 71 dni! 

Co z pozostałymi dniami wolnymi w roku szkolnym 2023/24? 

Oprócz weekendów są to ferie, wakacje, dni świąteczne oraz okolicznościowe. Każdy dyrektor szkoły lub placówki może w danym okresie szkolnym ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. I tak według ustawy: 

reklama

  •  dla szkół podstawowych, zasadniczych szkół zawodowych, szkół policealnych oraz placówek kształcenia praktycznego i placówek kształcenia ustawicznego jest to do 8 dni;
  •  dla liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, liceów uzupełniających, techników i techników uzupełniających jest to do 10 dni.
Dodatkowe dni wolne od zajęć mogą być ustalone:

reklama

  • w dni, w których w szkole lub placówce odbywa się odpowiednio: sprawdzian przeprowadzany w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej, egzamin maturalny, etap pisemny egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
  • w dni świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych;
  • w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalnej. 
 

Jesteście ciekawi, jak w tym roku przypadają wszystkie wolne dni od szkoły, kiedy jest matura, a kiedy egzaminy ósmoklasistów? Zajrzyjcie do naszej GALERII pod artykułem. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama