Reklama

Reklama

Rekordowa liczba pomysłów do Zielonego Budżetu

Opublikowano: wt, 5 lis 2019 11:24
Autor: | Zdjęcie: lublin.eu

Rekordowa liczba pomysłów do Zielonego Budżetu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy zgłosili 145 wniosków na łączną kwotę ponad 13 milionów złotych. Teraz wnioski zostaną poddane ocenie formalnej, a następnie Zespół Ekspertów wybierze te, które trafią do realizacji w 2020 roku.

Reklama


- Tereny zielone, nasadzenia, czy łąki zlokalizowane blisko miejsca zamieszkania to coraz ważniejszy temat dla Lublinian, mocno zainteresowanych przyrodą w mieście. Wyniki właśnie zakończonego naboru potwierdzają to dobitnie. W tym roku mamy prawie o połowę więcej wniosków niż rok wcześniej. Naszych Ekspertów czeka trudny wybór, ale wierzę, że projekty przekazane do realizacji będą wizytówką zielonego Lublina – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Nabór wniosków do Zielonego Budżetu zakończył się 31 października. Wśród 145 pomysłów znalazło się wiele inicjatyw dotyczących skwerów, donic kwiatowych, nasadzeń roślin kwitnących, nasadzeń dużych drzew w centrum miasta. Kilka projektów dotyczy działań edukacyjnych skierowanych do młodzieży i dzieci. Pojawiły się np. pomysły na wydawnictwa czy akcje zwracające uwagę jak ważna jest zieleń i drzewa wokół nas.

Mieszkańcy złożyli wnioski dotyczące utworzenia ogrodów deszczowych, łąk kwietnych, zielonych przystanków i elementów małej architektury czy np. bankomatu nasion miododajnych. Najdroższy projekt zgłoszony do ZB2020 został wyceniony przez pomysłodawcę na kwotę 2 milionów złotych.

Obecnie trwa etap oceny formalnej. Pomysły weryfikowane są pod kątem możliwości ich realizacji, własności terenów, zapisów ewentualnych planów zagospodarowania przestrzennego. Następnie, w grudniu, nad projektami obradować będą eksperci powołani do oceny merytorycznej zgłoszonych projektów. Podstawowymi kryteriami ich oceny będzie udział zieleni, kontekst otoczenia, pomysłowość i funkcjonalność. Ocena

**

W pierwszej edycji Zielonego Budżetu wpłynęło 107 projektów dotyczących m.in. nasadzeń w pasie drogowym, stworzenia skwerów, łąk kwietnych, sadów owocowych, parkletów rewitalizacji nieużytków czy ustawienia mebli miejskich. Po ocenie formalnej i merytorycznej, do realizacji w 2017 roku trafiły 24 projekty.

W drugiej edycji Zielonego Budżetu mieszkańcy zgłosili 74 pomysły. Do realizacji przekazanych zostało 16 wniosków, a dodatkowe 3 wybrano jako wnioski rezerwowe.

W trzeciej edycji Zielonego Budżetu wpłynęło 99 projektów na łączną kwotę ponad 23 mln zł. Ocenę formalną przeszło 87 wniosków, a do realizacji trafiło 26 z nich.

Szczegóły dotyczące Zielonego Budżetu dostępne są na stronie: www.lublin.eu/zielonybudzetUDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.