Reklama

Reklama

Przedsiębiorcy nie będą musieli już samodzielnie rozliczać składek

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Przedsiębiorcy nie będą musieli już samodzielnie rozliczać składek - Zdjęcie główne

Przedsiębiorcy nie będą musieli już samodzielnie rozliczać składek. ZUS zrobi to za nich | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwolni przedsiębiorców i pracodawców z obowiązków samodzielnego rozliczania składek. Rozwiązanie ma zapobiec błędom w rozliczeniach.

Reklama

Zarząd ZUS przyjął plan kluczowych projektów do realizacji na najbliższe trzy lata. Jeden z nich zakłada, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmie odpowiedzialność za rozliczenia składek przedsiębiorców. Aktualnie płatnicy zatrudniający ludzi, sami przygotowują dokumenty rozliczeniowe. 

 

- Chcemy zredukować biurokrację i ułatwić prowadzenie biznesu. Po wprowadzeniu reformy rozliczenia z ZUS będą zabierały minimum czasu i nie będą wymagały zaawansowanej wiedzy – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Od tej pory instytucja przygotuje rozliczenie składek, a przedsiębiorca będzie je tylko zatwierdzał - Będzie to maksymalnie uproszczone. Chcemy, aby wyglądało to podobnie, jak w przypadku zeznania podatkowego - dodaje szefowa ZUS.

 

Rozwiązanie ma zapobiec błędom, których teraz w rozliczeniach jest wiele, m.in. w kwestii ustalania podstawy wymiaru składek. Ma też poprawić się jakość danych zgromadzonych na kontach płatników i ubezpieczonych. Dzięki temu mają być też to szybciej przyznawane zasiłki, emerytury i renty, bo zmniejszy się liczba koniecznych postępowań wyjaśniających.

 

- Nie da się ukryć, że zmiany te będą ogromnym wyzwaniem dla Zakładu. Jestem jednak pewna, że poradzimy sobie z tym zadaniem. Mamy już doświadczenie w dużych projektach. Wcześniej wprowadziliśmy między innymi elektroniczne zwolnienia lekarskie, e-składkę, e-akta. Mamy również za sobą doświadczenie tarczy antykryzysowej i Polskiego Bonu Turystycznego. To wszystko będzie procentować na przyszłość - zapewnia prof. Uścińska.

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim obsługuje ponad 111 tys. płatników składek. Około 40 tys. z nich to podmioty zatrudniające pracowników, które obecnie same rozliczają składki. Reszta to jednoosobowe firmy, które w większości przypadków rozlicza już co miesiąc ZUS.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE