reklama
reklama

Pryszczyca atakuje w Europie! Hodowcy i weterynarze boją się o zwierzęta

Opublikowano:
Autor:

Pryszczyca atakuje w Europie! Hodowcy i weterynarze boją się o zwierzęta - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościChoroba powróciła po kilkudziesięciu latach! Mówi się o załamaniu rynku i rychłym nadejściu najgorszego. Co wiemy o pryszczycy i jak się przed nią chronić?
reklama

Pryszczyca (Foot and mouth disese – FMD) jest wirusową, bardzo zakaźną chorobą zwierząt parzystokopytnych, w tym bydła, świń, owiec i kóz.

Jak czytamy w informacji Głownego Lekarza Weterynarii, wirus pryszczycy przenosi się przez kontakt bezpośredni pomiędzy zwierzętami, za pośrednictwem mięsa i produktów mięsnych, mleka i jego przetworów, nasienia, skór, wełny, paszy dla zwierząt, itp.

Wirus może być przenoszony także przez człowieka, sprzęt gospodarski, ptaki, owady, gryzonie, środki transportu czy odzież.

Objawy chorobowe:

- gorączka, apatia, utrata apetytu, brak przeżuwania, gwałtowny spadek mleczności;

- zwiększone pragnienie i obfite ślinienie;

- pęcherze na języku, wargach i dziąsłach, śluzawicy u bydła/tarczy ryjowej u świń, na skórze szpary międzyracicowej, a także na wymieniu i strzykach;

reklama

- po pęknięciu pęcherzy - bolesne rany, owrzodzenia;

- cielęta i prosięta, karmione mlekiem zwierząt chorych na pryszczycę często padają z objawami biegunki i ogólnego wycieńczenia;

- równie często dochodzi do padnięć zwierząt dorosłych.

Pryszczyca w Niemczech

W dn. 10 stycznia 2025 roku niemiecki instytut weterynaryjny poinformował o wykryciu pryszczycy. Chorobę zdiagnozowano u trzech bawołów wodnych w niewielkim gospodarstwie pod Berlinem w powiecie Märkisch-Oderland w Brandenburgii. Ognisko choroby znajduje się zaledwie 70 km od granicy z naszym krajem. Istniało podejrzenie drugiego ogniska w Brandenburgii, jednak zostało wykluczone. Co ciekawe, pryszczycy nie zdiagnozowano w Niemczech od niemal 40 lat, natomiast w Polsce od ponad pół wieku.

reklama

Od momentu wykrycia ogniska choroby w Niemczech Polska podejmuje szereg działań mających na celu zabezpieczenie naszego pogłowia przed pryszczycą. Od wczoraj na granicy polsko - niemieckiej stanęły m.in. bramki dezynfekcyjne.

Zdj. Lubuski Urząd Wojewódzki

Pryszczyca, a rynek mięsny

Skutki dla całego europejskiego rynku mięsnego, w tym dla Polski, mogą być druzgocące. Jak informują "Wieści Rolnicze", polscy producenci mięsa obawiają się, że chociaż pryszczyca nie pojawiła się w naszym kraju, to może w znaczący sposób na niego wpłynąć. Niemcy w związku z embargiem nałożonym na ich mięso przez niektóre kraje (w tym Rosję) zmagają się z nadprodukcją. Będą więc chciały sprzedać gromadzący się nadmiar towaru po obniżonych cenach. Nie mogąc zaś tego robić w przypadku niektórych państw spoza Unii Europejskiej, zwrócą się w kierunku krajów sąsiednich, w tym Polski. Tym samym do naszego kraju zza zachodniej granicy może zacząć napływać tanie mięso.

reklama

Jak mówią specjaliści, najbliższe dwa tygodnie pokażą, czy na polski rynek zacznie płynąć tania wieprzowina z Niemiec. Kluczem będzie tutaj nastawienie sieci handlowych.

Jak chronić zwierzęta?

Odpowiada Główny Lekarz Weterynarii:

Zalecenia:

- w razie zauważenia wymienionych objawów choroby należy natychmiast zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii celem umożliwienia pobrania próbek w kierunku wykluczenia FMD.

- zgłoszenia należy dokonać bezpośrednio albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza, prezydenta miasta).

- do czasu przybycia powiatowego lekarza weterynarii wszystkie zwierzęta należy zatrzymać w gospodarstwie, zwierzęta chore zamknąć i odizolować, nie wpuszczać osób postronnych do gospodarstwa oraz unikać wyjazdu domowników poza teren gospodarstwa.

reklama

Pryszczyca jest chorobą zwalczaną z urzędu. Zgłoszenie podejrzenia wystąpienia pryszczycy jest obowiązkiem wynikającym z ustawy. Za zwierzęta zabite w ramach zwalczania pryszczycy przysługuje odszkodowanie z budżetu państwa.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Lublin24.pl - Najszybszy portal w mieście Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama