Pryszczyca (Foot and mouth disese – FMD) jest wirusową, bardzo zakaźną chorobą zwierząt parzystokopytnych, w tym bydła, świń, owiec i kóz.
Jak czytamy w informacji Głownego Lekarza Weterynarii, wirus pryszczycy przenosi się przez kontakt bezpośredni pomiędzy zwierzętami, za pośrednictwem mięsa i produktów mięsnych, mleka i jego przetworów, nasienia, skór, wełny, paszy dla zwierząt, itp.
Wirus może być przenoszony także przez człowieka, sprzęt gospodarski, ptaki, owady, gryzonie, środki transportu czy odzież.
Objawy chorobowe:
- gorączka, apatia, utrata apetytu, brak przeżuwania, gwałtowny spadek mleczności;
- zwiększone pragnienie i obfite ślinienie;
- pęcherze na języku, wargach i dziąsłach, śluzawicy u bydła/tarczy ryjowej u świń, na skórze szpary międzyracicowej, a także na wymieniu i strzykach;
- po pęknięciu pęcherzy - bolesne rany, owrzodzenia;
- cielęta i prosięta, karmione mlekiem zwierząt chorych na pryszczycę często padają z objawami biegunki i ogólnego wycieńczenia;
- równie często dochodzi do padnięć zwierząt dorosłych.
Pryszczyca w Niemczech
W dn. 10 stycznia 2025 roku niemiecki instytut weterynaryjny poinformował o wykryciu pryszczycy. Chorobę zdiagnozowano u trzech bawołów wodnych w niewielkim gospodarstwie pod Berlinem w powiecie Märkisch-Oderland w Brandenburgii. Ognisko choroby znajduje się zaledwie 70 km od granicy z naszym krajem. Istniało podejrzenie drugiego ogniska w Brandenburgii, jednak zostało wykluczone. Co ciekawe, pryszczycy nie zdiagnozowano w Niemczech od niemal 40 lat, natomiast w Polsce od ponad pół wieku.
Od momentu wykrycia ogniska choroby w Niemczech Polska podejmuje szereg działań mających na celu zabezpieczenie naszego pogłowia przed pryszczycą. Od wczoraj na granicy polsko - niemieckiej stanęły m.in. bramki dezynfekcyjne.
Zdj. Lubuski Urząd Wojewódzki
Pryszczyca, a rynek mięsny
Skutki dla całego europejskiego rynku mięsnego, w tym dla Polski, mogą być druzgocące. Jak informują "Wieści Rolnicze", polscy producenci mięsa obawiają się, że chociaż pryszczyca nie pojawiła się w naszym kraju, to może w znaczący sposób na niego wpłynąć. Niemcy w związku z embargiem nałożonym na ich mięso przez niektóre kraje (w tym Rosję) zmagają się z nadprodukcją. Będą więc chciały sprzedać gromadzący się nadmiar towaru po obniżonych cenach. Nie mogąc zaś tego robić w przypadku niektórych państw spoza Unii Europejskiej, zwrócą się w kierunku krajów sąsiednich, w tym Polski. Tym samym do naszego kraju zza zachodniej granicy może zacząć napływać tanie mięso.
Jak mówią specjaliści, najbliższe dwa tygodnie pokażą, czy na polski rynek zacznie płynąć tania wieprzowina z Niemiec. Kluczem będzie tutaj nastawienie sieci handlowych.
Jak chronić zwierzęta?
Odpowiada Główny Lekarz Weterynarii:
Zalecenia:
- w razie zauważenia wymienionych objawów choroby należy natychmiast zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii celem umożliwienia pobrania próbek w kierunku wykluczenia FMD.
- zgłoszenia należy dokonać bezpośrednio albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza, prezydenta miasta).
- do czasu przybycia powiatowego lekarza weterynarii wszystkie zwierzęta należy zatrzymać w gospodarstwie, zwierzęta chore zamknąć i odizolować, nie wpuszczać osób postronnych do gospodarstwa oraz unikać wyjazdu domowników poza teren gospodarstwa.
Pryszczyca jest chorobą zwalczaną z urzędu. Zgłoszenie podejrzenia wystąpienia pryszczycy jest obowiązkiem wynikającym z ustawy. Za zwierzęta zabite w ramach zwalczania pryszczycy przysługuje odszkodowanie z budżetu państwa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.