Prezydent Żuk ogłosił plan inwestycji na 2021 rok. Wreszcie nowy dworzec autobusowy

Prezydent Żuk ogłosił plan lubelskich inwestycji na 2021 roku. Wśród nich jest rozbudowa Zespołu Szkół nr 12 przy ul. Sławinkowskiej. | foto Urząd Miasta Lublin

wiadomosci Prezydent Lublina - Krzysztof Żuk oglosił swoje założenia do przyszłorocznego budżetu miasta. W ramach nich planowane są inwestycje na ok. 900 mln zł, wśród których jest np. przebudowa Al. Racławickich i budowa dworca autobusowego.

oprac. Joanna Niećko

Opublikowano: 15 września 2020 15:00 | Aktualizacja: 16 września 2020 05:39

Inwestycje na 900 mln zł

 

Zakładane wydatki majątkowe na lata 2021-2023 wynikające z planowanego do realizacji programu inwestycyjnego opiewają na łączną kwotę około 900 mln zł, z tego ze środków europejskich przewiduje się pozyskać około 380 mln zł. W pierwszej kolejności w 2021 roku zostaną zapewnione środki na kontynuację lub zakończenie zadań inwestycyjnych będących już w fazie realizacji lub w trakcie opracowywania dokumentacji. 

 

Inwestycje dofinansowane ze środków unijnych

 

Zostanie wybudowany dworzec autobusowy, co miasto planuje już od dłuższego czasu. Dworzec miałby znajdować się między ul. Gazową a Młyńską, czyli w pobliżu dworca kolejowego a nie jak teraz - obok Zamku Lubelskiego. 

 

W planach jest też kontynuacja przebudowy Al. Racławickich, Poniatowskiego i ul. Lipowej. W ramach remontu zostanie wymieniona nawierzchnia i cała infrastruktura podziemna oraz będą wybudowane chodniki, buspasy i ścieżki rowerowe. To jedna z większych inwestycji w historii Lublina.

 

Poza tym planuje się również przebudowę ul. Wygodnej, dostawę autobusów elektrycznych i trolejbusów, budowę i przebudowę pęti komunikacji miejskich oraz urchuchomienie nowego systemu biletów elektronicznych. 

 

Prezydent nie zapomni też o szkołach. Szkoły Podstawowe nr 6,18 i 20 będą doceplone, poodbnie jak Bursa Szkolna nr 7, Zespół Szkół Budowlanych i Zespół Szkół Ttansportowo-Komunikacyjnych. 

 

Z własnych pieniędzy

 

Wśród założeń są też iwnestycje, które zostaną zrealizowane ze srodków własnych miasta. Chodzi m.in. o budowę sali gimanstycznej dla I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisław Staszica, boiska wielofunkcyjngo dla Szkoły Podstawowej nr 58, kanalizacji desczowj w ul. Węglinek i budowę ul. Leszka i Ziemowita.

 

Z emisji obligacji

 

Są też w planach inwestycje, których koszty będą pokryte z emisji obligacji. Mowa jest o: rozbudowie Szkoły Podstawowej nr 52, rozbudowie Zespołu Szkół nr 12 i budowie budynku dla Urzędu Miasta przy ul. Leszczyńskiego 20. 

 

Co z Budżetem Obywatelskim?

 

Mimo znacznie mniejszych dochodów spowodowanych wystąpieniem pandemii Covid-19, będzie kontynuowana realizacja Budżetu Obywatelskiego i jego kolejnej VII edycji, w ramach którego do wydatkowania przeznaczona zostanie kwota 12,15 mln zł oraz Zielonego Budżetu Obywatelskiego z planowaną kwotą 2 mln zł. Wciąż będzie funkcjonował system zgłaszania zadań do budżetu miasta przez Rady Dzielnic w ramach środków zaplanowanych w rezerwie celowej.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.