Reklama

Prawna rehabilitacja pierwszego, powojennego rektora KUL

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum KUL

Prawna rehabilitacja pierwszego, powojennego rektora KUL - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 28 marca 2018 r. Sąd Okręgowy XII Wydział w Warszawie wydał postanowienie o stwierdzeniu nieważności orzeczeń sądowych z lat 50. ubiegłego wieku wobec ks. prof. dr hab. Antoniego Słomkowskiego.


O rehabilitację ks. prof. Antoniego Słomkowskiego, od 2014 roku zabiegał Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Antoni Dębiński:

-O rehabilitację rektora Słomkowskiego wystąpiłem do IPN już w 2014 r. – mówi rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński – Traktowałem tę sprawę jako jeden z priorytetów, także w perspektywie naszego jubileuszu. Do wniosku zostały dołączone opinie prawników i historyków, miedzy innymi prof. Dariusza Dudka, prof. Janusza Wrony, a także świadectwa byłych prorektorów Uczelni. Została przeprowadzona dodatkowa kwerenda w archiwach. Osobiście bardzo się cieszę z postanowienia sądu. Uważam, że wreszcie sprawiedliwości stało się zadość. Moja radość jest tym większa, że zakończyliśmy tę sprawę w roku jubileuszu 100-lecia naszej Alma Mater. Inwigilacja i represje, które spotkały ks. rektora Słomkowskiego, z usunięciem z uczelni i uwięzieniem włącznie, były konsekwencją jego nieugiętej postawy wobec polityki władz komunistycznego państwa, stosownej wobec Uniwersytetu, Kościoła i Narodu Polskiego. Ks. Słomkowski zapłacił za to cenę niezwykle wysoką – komentował ks. prof. Antonii Dębiński.


foto. Archiwum KUL

Sąd uznał, że „sprawy ks. Słomkowskiego nie można analizować, nie uwzględniając szerokiego kontekstu walki władz komunistycznych z Kościołem katolickim, jaka miała miejsce do 1956 r.”. Ks. Słomkowski został skazany po wojnie za to, że „kształcił studentów w sposób wolny od wpływów ideologii komunistycznej oraz za prowadzenie niezależnych badań naukowych, co było działaniem na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego w rozumieniu ustawy z 23 lutego 1991 roku o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego”.” – czytamy w uzasadnieniu postanowienia sądu.

Ks. prof. Antonii Słomkowski był pierwszym powojennym rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Nazywany był jego drugim Założycielem czy Odnowicielem. Sprzeciwiał się powstaniu na uniwersytecie socjalistycznych ugrupowań studenckich, przez co został z niego usunięty. Następnie aresztowano go i więziono na warszawskim Mokotowie i w Sztumie. Po sfingowanym procesie ks. Słomkowskiego skazano na 3 lata pozbawienia wolności.

28 marca 2018 r. Sąd Okręgowy XII Wydział w Warszawie wydał postanowienie o stwierdzeniu nieważności orzeczeń sądowych z lat 50. ubiegłego wieku wobec ks. prof. dr hab. Antoniego Słomkowskiego.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE